Ukrajina začala viesť v OSN konzultácie o mierotvornej misii

Ukrajinský prezident Petro Poročenko, archívne foto Foto: TASR/AP

Kyjev 20. februára (TASR) - Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Jurij Serhijev dnes v rozhovore pre ruskú agentúru TASS uviedol, že pred mierotvorcami OSN by Ukrajina v súčasnej situácii uprednostnila vyslanie policajnej misie EÚ pod záštitou OSN.

Ako príčinu Serhijev uviedol, že misia EÚ by mohla byť nasadená rýchlejšie ako mierotvorcovia OSN, keďže riešenie otázok spojených s ich mandátom a financovaním zvyčajne zaberá aj niekoľko mesiacov.

Serhijev spresnil, že kombinovaný variant - policajná misia EÚ pod záštitou OSN - bol navrhnutý na ostatnom zasadaní ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO). Serhijev zdôraznil, že je dôležité, aby "kombinovaná misia" konala v súlade s mandátom OSN. Ako precedens pripomenul spoločné misie v krajinách bývalej Juhoslávie, či prebiehajúce operácie Africkej únie pod záštitou OSN.

V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Hlas Ameriky Serhijev povedal, že ukrajinskí diplomati v newyorskom sídle OSN už začali sériu konzultácií o realizácii rozhodnutia Kyjeva pozvať na východnú Ukrajinu mierotvornú misiu.

Podľa agentúry UNIAN Serhijev vyjadril nádej, že ukrajinskej delegácii v OSN sa podarí návrh presadiť. "Všetci chápu, že minské dohody sú ohrozené v súvislosti s tým, že ich neplní ruská strana, ani signatári z Donecka a Luhanska," vysvetlil Serhijev. Dodal, že "pre záchranu minského procesu a pomoc pri implementácii týchto dohôd je nutné vyvinúť dodatočné kroky" v podobe vyslania medzinárodných mierotvorných kolektívnych síl.

Návrh obrátiť sa na EÚ a OSN so žiadosťou o vyslanie mierotvornej misie schválila RNBO v noci na štvrtok, odobriť ju musí ešte ukrajinský parlament, ktorý má však momentálne prázdniny.

Viacerí ruskí politici vyslovili predpoklad, že pozvanie príslušníkov mierotvornej misie na Ukrajinu zmarí realizáciu mierových protokolov z Minska, ktoré obsahujú nástroje na urovnanie situácie na východe Ukrajiny a obnovenie mieru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.