Grécko odmieta rokovať o úsporných a reformných opatreniach

Na snímke grécky premiér Alexis Tsipras Foto: TASR/AP

Atény 20. februára (TASR) - Zdá sa, že Grécko nehodlá ustúpiť. Pred rozhodujúcim zasadnutím ministrov financií eurozóny grécka vláda vyhlásila, že trvá na zmene podmienok záchranného úveru. Informovala o tom agentúra Reuters.

Grécko nebude rokovať o predĺžení záchranného programu s podmienkami týkajúcimi sa úspor a reforiem a trvá na tom aj napriek nesúhlasu Euroskupiny, uviedol dnes hovorca gréckej vlády. Krajina podľa neho spravila všetko pre nájdenie riešenia, ktoré by uspokojilo všetkých zúčastnených.

Atény vo štvrtok (19. 2.) požiadali o predĺženie záchranného programu. Predovšetkým Nemecko však kritizovalo žiadosť ako nedostačujúcu. Odôvodnilo to tým, že Grécku ide len o predĺženie úverov, pričom odmieta plniť dohodnuté reformné opatrenia.

"List z Atén nie je skutočným návrhom riešenia," uviedol vo štvrtok pre agentúru DPA hovorca spolkového ministerstva financií Martin Jäger, podľa ktorého sa Grécko so svojou žiadosťou v skutočnosti snaží zabezpečiť si preklenovací úver bez plnenia podmienok záchranného programu. "List nezodpovedá kritériám dohodnutým v pondelok na rokovaní Euroskupiny," dodal.

Ministri financií eurozóny sa dnes stretnú na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli, aby prerokovali oficiálnu žiadosť gréckej vlády o 6-mesačné predĺženie úverového programu. Krajiny eurozóny požadujú od Atén, aby jasne prisľúbili, že budú plniť dohodnuté reformné a úsporné opatrenia.

Aktuálny záchranný program pre Grécko sa skončí o polnoci 28. februára. Uvoľnenie posledných tranží zo záchranných úverov je pozastavené. Bez ďalšej finančnej pomoci hrozí Grécku platobná neschopnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.