Dohoda medzi Ruskom a Južným Osetskom zasahuje do suverenity Gruzínska

Ilustračná snímka Foto: TASR/Vladimír Benko/MZVaEZ

Bratislava 20. februára (TASR) - Dohoda medzi Ruskom a odštiepeneckou medzinárodne neuznanou republikou Južné Osetsko o štátnej hranici je v ostrom protiklade so snahami o stabilizáciu bezpečnostnej situácie v regióne. Vyhlásil to dnes slovenský rezort diplomacie.

"Jej uzavretie zasahuje do zvrchovanosti, suverenity Gruzínska a hrubo narušuje jeho územnú celistvosť. Dohoda je v rozpore s medzinárodným právom a so záväzkami, ktoré na seba prebrala Ruská federácia," zdôraznil tlačový odbor MZV.

Ministerstvo zároveň zopakovalo podporu Slovenska suverenite a územnej celistvosti Gruzínska v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc.

Podpísanie dohody odsúdili aj gruzínski predstavitelia, pričom obvinili Moskvu zo zámeru anektovať toto územie, podporované Kremľom počas jeho niekoľkodňového vojnového konfliktu s Tbilisi v roku 2008.

Gruzínsko, ktoré má ambície vstúpiť o NATO, viedlo konflikt s Ruskom aj o ďalší separatistický región Abcházsko. Po skončení vojny Moskva obe územia formálne uznala ako suverénne štáty. Tbilisi i prevažná väčšina medzinárodného spoločenstva však stále považujú oba regióny za súčasť Gruzínska.

Moskva podpísala s Abcházskom dohodu o strategickom partnerstve vlani v novembri. Predbežnú zmluvu podpísal 18. februára ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov aj so svojím juhoosetským náprotivkom. Podľa Lavrova Rusko "pristúpi k opatreniam so zámerom predísť negatívnemu vplyvu snáh zatiahnuť Gruzínsko do NATO".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.