Nový šéf obrany Carter pricestoval na prvú návštevu do Afganistanu

Ashton Carter, americký minister obrany. Foto: TASR/AP Photo

Kábul 21. februára (TASR) - Nový americký minister obrany Ashton Carter pricestoval dnes na svoju prvú návštevu Afganistanu. Carter navštívi amerických vojakov a velenie a stretne sa s afganskými lídrami, aby zhodnotil riskantnosť plánovaného odsunu amerických síl pre bezpečnosť Afganistanu, napísala agentúra AP.

"V Afganistane hľadáme úspech, ktorý bude trvalý," povedal Carter novinárom počas letu na svoju prvú zahraničnú cestu od utorňajšieho zasadnutia do kresla šéfa rezortu obrany. Afganistan si podľa neho zvolil z dôvodu, že v tejto krajine sa stále nachádza približne 10.000 amerických vojakov.

Carter očakáva, že s afganským prezidentom Ašrafom Ghaním bude rokovať o plánovanom odsune amerických síl a posúdi, ako najlepšie môžu americké ozbrojené sily podporovať trvalý rozvoj afganských ozbrojených zložiek. Amerického ministra obrany bude ďalej zaujímať Ghaního stanovisko v súvislosti s možnosťami mierových rokovaní s afganským militantným hnutím Taliban.

Šesťdesiatročný Carter pracoval v rokoch 2011-2013 ako námestník ministra obrany, na druhej najvyššej funkcii v Pentagóne. Bol tiež hlavným nákupcom zbraní rezortu obrany v rokoch 2009-2011, keď viedol veľký program reštrukturalizácie stíhačiek F-35.

USA plánujú zredukovať počet svojich vojakov v Afganistane na 5500 v roku 2016 a obmedziť prítomnosť v krajine na úroveň veľvyslanectva v roku 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.