Zisk HSBC vlani klesol viac, ako analytici predpovedali

Foto: TASR/AP

Londýn 23. februára (TASR) - Britská banková skupina HSBC, ktorú švajčiarske úrady vyšetrujú pre škandál spojený s daňovými únikmi a praním peňazí, vykázala za minulý rok nižší ako očakávaný zisk. Dôvodom bol rast nákladov a pokles príjmov investičnej divízie. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Zisk HSBC pred zdanením v roku 2014 klesol o 17 % na 18,7 miliardy USD (16,55 miliardy eur). Analytici predpovedali banke lepší výsledok, a to zisk v priemere 21,5 miliardy USD.

Prevádzkové náklady banky vlani vzrástli o 6,1 % na 37,9 miliardy USD a zisk investičnej divízie HSBC pred zdanením klesol o 38 % na 5,9 miliardy USD, zatiaľ čo analytici predpovedali, že sa zníži o 23 %.

Generálny riaditeľ banky Stuart Gulliver čelí obrovskému hnevu za škandál švajčiarskej privátnej divízie HSBC. Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) a niekoľko tlačových agentúr totiž zverejnili informácie, podľa ktorých HSBC Private Bank vo Švajčiarku v minulosti prijala podozrivé vklady z celého sveta a aktívne pritom pomáhala svojim klientom vyhnúť sa daňovej povinnosti.

Podľa dokumentov, ktoré poskytol bývalý zamestnanec Hervé Falciani v roku 2007 francúzskym daňovým úradom, si vyše 100.000 právnických aj fyzických osôb z približne 200 krajín sveta v banke ukrylo viac ako 100 miliárd amerických dolárov. Banku už vyšetrujú švajčiarske úrady. Tento škandál zatienil snahy jej šéfa Gullivera o zvýšenie ziskovosti. Banka sa za škandál verejne ospravedlnila.

Náklady banky na pokuty, urovnanie sporov a odškodné klientom dosiahli vlani 3,7 miliardy USD.

(1 EUR = 1,1298 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.