PREZIDENT: Je potrebné spraviť všetko pre naplnenie minských dohôd

Na archívnej snímke druhý sprava slovenský prezident Andrej Kiska počas Pochodu dôstojnosti. Tretia sprava litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, štvrtý sprava ukrajinský prezident Petro Porošenko. Tretí zľava poľský prezident Bronislaw Komorowski. V druhom rade druhý zľava ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 23. februára (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska naďalej vidí priestor na diplomatické riešenie konfliktu na východe Ukrajiny. Napriek platnej minskej dohode o prímerí, útoky na pozície ukrajinskej armády na východe krajiny naďalej pokračujú. "Treba spraviť všetko pre to, aby sa minskú dohodu podarilo naplniť," dodal.

O situácii na Ukrajine aj o realizácii nutných reforiem diskutoval v nedeľu 22. februára v Kyjeve so svojím náprotivkom Petrom Porošenkom. Kiska bol jedným zo zahraničných hostí, ktorí sa zúčastnili na Pochode dôstojnosti. Tým si v nedeľu tisícky ľudí v Kyjeve pripomenuli vyše sto obetí minuloročných vládnych protestov.

Podľa Kisku vyjadril Prorošenko veľkú obavu z toho, či februárová dohoda z Minska vydrží. "Situácia posledných hodín ukázala, že sa nemusí naplniť a že ruský prezident Vladimir Putin ako keby ukazoval, že on už s tým nič viac nemá, čo ale nie je pravda," podčiarkla slovenská hlava štátu.

Porošenko ju zároveň ubezpečil o naštartovaní procesu reforiem, a to hlavne v oblasti daňového systému či boja proti korupcii. Kiska opätovne pripomenul slovenskú podporu Ukrajine. Upozornil, že tá naša je, na rozdiel od mnohých iných krajín, nielen slovná, ale aj praktická - napríklad spustením reverzného toku plynu. "Čo pri osobnom stretnutí Porošenko aj premiér Arsenij Jaceňuk ocenili, ako aj to, že sme sa zatiaľ ku každým sankciám Európskej únie pridali," poznamenal prezident.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.