V Perthe vylovili nemecký delostrelecký granát z prvej svetovej vojny

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Sydney 24. februára (TASR) - Nevybuchnutý delostrelecký granát nemeckej výroby z prvej svetovej vojny vylovil rybár v rieke Swan v západoaustrálskom pobrežnom meste Perth. Do štvrte Applecross, kde došlo k nálezu, povolali expertov, ktorí zistili, že ide o tzv. Wurfgranate z roku 1915. Napísala o tom dnes agentúra DPA.

"Tieto zariadenia z prvej svetovej vojny sú veľmi ojedinelé. Granát si pravdepodobne priniesol jeden z našich vojakov, ktorý však dostal strach a zahodil ho do mora," uviedol zástupca Armádneho múzea Západnej Austrálie (AMWA).

Približne 30 centimetrov dlhý Wurfgranate bol nehlučný, ale smrteľný, a spojeneckí vojaci ho prezývali "holubica", priblížil Nick Fletcher z vojenského múzea Australian War Memorial (AWM). Granát pozostával z hlavice a stabilizátora, vystreľovali ho z mobilných odpaľovacích zariadení.

Nebezpečný nález odviezlo námorníctvo na likvidáciu, uviedli miestne noviny Perth Now. Po boku Británie bojovalo v rokoch 1914-18 vyše 320.000 Austrálčanov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.