Procházka: O predĺžení pôžičky Grécku by mala mimoriadne rokovať NR SR

Radoslav Procházka Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 24. februára (TASR) - Strana Sieť považuje za nevyhnutné, aby o prípadnom predĺžení splatnosti záchranného balíka pre Grécko rokoval aj slovenský parlament. "Grécka vláda predložila zvyšku eurozóny návrh, ktorý je významnou zmenou v porovnaní so schváleným balíkom. Slovenský postoj k takejto zmene sa musí opierať o širšiu dohodu, než je len dohoda predsedu vlády Roberta Fica s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD)," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii predseda strany Sieť Radoslav Procházka.

Pripomenul, že premiér Robert Fico sľuboval pri zmäkčovaní podmienok voči Grécku, teraz však v takejto vážnej veci ignoruje dokonca aj parlament. "Napokon už to urobil v roku 2010, keď sa hlasovalo proti ďalšej bilaterálnej pôžičke Grécku, všetkých svojich 62 poslancov nechal radšej opustiť sálu, než by mali pôžičku Grécku odmietnuť," doplnil Procházka.

Podľa strany Sieť pritom vo viacerých členských krajinách budú o predĺžení splatnosti gréckeho dlhu rokovať parlamenty napríklad v Nemecku, Holandsku, Fínsku a Estónsku.

Sieť preto žiada predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby urýchlene zvolal mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR, aby sa mohli aj slovenskí poslanci vyjadriť k podmienkam predĺženia záchranného balíka pre Grécko. "Mal by byť prerokovaný postoj Slovenskej republiky, nejde len o 7,2 miliardy eur, ktoré budú uvoľnené pre Grécko po dohodnutí balíka štrukturálnych reforiem. Čo je možno finančne dôležitejšie - je pokračovanie financovania gréckych bánk cez európsky systém centrálnych bánk. Hovoríme o veľkých tokoch peňazí," podotkol podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.