Slovensko bude mať v období 2014 - 2020 k dispozícii 15,34 miliard eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 26. februára (TASR) – Slovensko bude mať v nasledujúcich rokoch k dispozícii spolu 15,34 miliardy eur z európskych zdrojov. O výslednej sume pre nové programové obdobie na roky 2014 až 2020 informovalo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Komisia už schválila všetkých sedem operačných programov (OP), ktorých cieľom je rozvoj slovenských regiónov. Dohromady je vyčlenených 13,8 miliardy eur pre slovenských občanov a podniky, priblížil vedúci zastúpenia Andrej Králik. Ďalších 1,54 milióna eur je schválených na Program rozvoja vidieka.

„Investičné programy pomôžu Slovensku vytvoriť pracovné miesta, zlepšia kvalitu života a podporia hospodársky rast,“ tlmočil Králik očakávania EK.

„Hlavnou prioritou je pomôcť Slovensku lepšie obstáť v medzinárodnej konkurencii, podporiť ekonomiku, ktorá ochraňuje prírodné zdroje, podporuje riešenia vedúce k úsporám energie a efektívne rieši problémy spôsobené zmenou klímy,“ zhrnul zameranie jednotlivých operačných programov.

Ďalšia časť európskych fondov sa zameria na investície do cestných, železničných a vodných dopravných sietí. Slovenské regióny budú môcť investovať aj do podpory výskumu, inovácií, tiež malých a stredných podnikov. Tieto prostriedky by im mali pomôcť stať sa inovatívnejšími predovšetkým v tých oblastiach, v ktorých má Slovensko komparatívnu výhodu.

„EÚ kladie dôraz hlavne na zvyšovanie kvality života na Slovensku a zabezpečovanie prístupu občanov ku kvalitným verejným službám,“ doplnil Králik.

Najviac zdrojov – 3,96 miliardy eur je vyčlenených v OP Integrovaná infraštruktúra zameranom na dopravu, informačné a komunikačné technológie. Druhým najobjemnejším je OP Kvalita životného prostredia, ktorý bude z európskych prostriedkov podporený sumou 3,13 miliardy eur.

Operačný program Výskum a inovácie bude pracovať s rozpočtom 2,26 miliardy eur, OP Integrovaný regionálny operačný program s rozpočtom 1,75 miliardy eur, OP Ľudské zdroje má celkovú dotáciu 2,2 miliardy eur a OP Efektívna verejná správa sumu 278 miliónov eur. Balík 159 miliónov eur je určený na posledný z programov s názvom Technická pomoc.

V predošlom programovom období 2007 – 2013 bolo pre Slovensko určených 11,62 miliardy eur. Ku koncu vlaňajšieho roka sa podarilo vyčerpať 63,24 percenta z týchto finančných prostriedkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.