Aj ambulancie potrebujú dofinancovanie, upozorňuje Štefan Zelník

Podpredseda strany Slovenskej národnej strany (SNS) Štefan Zelník Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 26. februára (TASR) - Dofinancovanie nemocníc pre tohtoročné vyššie platy zdravotníkov je podľa podpredsedu SNS Štefana Zelníka diskriminačné pre ambulancie. Plán poslať nemocniciam peniaze označil za chvályhodný, pripomína však, že zdravotnú starostlivosť poskytujú na Slovensku nielen nemocnice, ale aj ambulancie.

"Štát sa musí s rovnakým rešpektom a záujmom starať o oba segmenty. Ministerstvo zdravotníctva a vláda by preto nemali ktorýkoľvek segment diskriminovať a finančne ho znevýhodňovať," skonštatoval Zelník. Vyzýva preto ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) a vládu, aby uvoľnili taký objem finančných zdrojov, ktoré pokryjú nároky ústavnej, ako aj ambulantnej sféry.

"Diagnostika a liečba pacientov v ambulantnej sfére sú premietnuté cez bodové hodnotenie, a to sa nevalorizovalo, až na malé úpravy týkajúce sa preventívnych prehliadok, viac ako päť rokov. Naopak, pribúdajú ďalšie a ďalšie administratívne výdavky zaťažujúce chod samotných ambulancií," povedal Zelník. Viaceré odborné ambulancie preto podľa jeho slov už nie sú schopné investovať do obnovy prístrojovej techniky a nevedia valorizovať platy sestrám.

Desiatky malých a stredných nemocníc v posledných týždňoch viackrát upozornili, že na tohtoročný rast platov zdravotníkov im chýba asi 20 miliónov eur. Zdôrazňujú, že ak nedostanú od zdravotných poisťovní viac peňazí, budú zatvárať oddelenia a prepúšťať. Minister Čislák TASR potvrdil, že štát nemocnice za týmto účelom dofinancuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.