Vandal pomaľoval tabuľu na pamiatku umučeného komunistu Bačíka

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice 26. februára (TASR) – Na budove Gymnázia Poštová v Košiciach neznámy vandal pomaľoval červenou farbou mramorovú tabuľu na pamiatku mladého komunistu Janka Bačíka (1922 – 1945), ktorý zahynul počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore Mauthausen.

Škola sa snažila pamätnú tabuľu vyčistiť, ale bežnými čistiacimi prostriedkami to nešlo. Košický samosprávny kraj (KSK) plánuje v tejto veci pomôcť po prebiehajúcich školských prázdninách. "Bude sa to musieť riešiť nejakými špeciálnymi prípravkami, takže sa budeme radiť s našou Školou úžitkového výtvarníctva, či nemajú s tým skúsenosti, alebo sa obrátime na nejakých iných odborníkov, aby nám s tým pomohli," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.

Šedú mramorovú tabuľu s bronzovým reliéfom odhalili v roku 1961, autorom je akademický sochár Arpád Račko. Na tabuli je nápis: "V tejto škole študoval mladý komunista, bojovník proti fašizmu. Ako 23-ročný bol umučený v koncentračnom tábore v Mauthausene. Janko Bačík 1922 - 1945." Po maturite na slovenskom gymnáziu v Košiciach Bačík študoval ekonómiu na vysokej škole v Budapešti, bol organizátorom protifašistického odboja slovenských študentov na okupovanom území. V roku 1944 ho zatkli, maďarský súd ho odsúdil za vlastizradu.

K vandalizmu došlo podľa Bobrikovej ešte pred pomaľovaním kontroverzného pomníka venovaného bývalému komunistickému funkcionárovi Vasilovi Biľakovi z 21. februára v obci Krajná Bystrá (okres Svidník).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.