Čínska vláda počíta v tomto roku s nárastom ekonomiky o 7 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Peking 5. marca (TASR) - Čína znížila cieľ rastu domácej ekonomiky v tomto roku. Peking chce tiež bojovať s korupciou a znečisťovaním životného prostredia. Informovali o tom agentúry Reuters a RTTNews.

Čínska vláda znížila svoj rastový cieľ. V tomto roku počíta so zvýšením hrubého domáceho produktu (HDP) o 7 %, uviedol dnes premiér Li Kche-čchiang na otvorení výročného zasadnutia Národného ľudového kongresu. To by bol najpomalší rast čínskej ekonomiky za 25 rokov.

Peking si vlani stanovil cieľ rastu na úrovni 7,5 %. V roku 2014 druhá najväčšia svetová ekonomika nakoniec vzrástla o niečo menej, keď sa HDP zvýšil o 7,4 %. To bol najnižší rast od roku 1990.

Medzinárodný menový fond (MMF) počíta v tomto roku čo prudším ochladením ekonomiky ako Peking. Fond očakáva, že čínska ekonomika tento rok vzrastie len o 6,8 % a v roku 2016 o 6,3 %.

Vláda sa snaží udržať rast ekonomiky v rozumnom rámci, uviedol Li. Miera inflácie by mala dosiahnuť okolo 3 %. Čínska ekonomika sa tento rok bude musieť vyrovnať s väčšími ťažkosťami ako v roku 2014, myslí si premiér. Je potrebné napríklad znížiť nadmerné kapacity v priemysle. Navyše sa v tomto roku má vytvoriť vyše 10 miliónov nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti nesmie prekročiť úroveň 4,5 %.

Li tiež vyhlásil vojnu korupcii, ktorej je podľa jeho slov potrebné odobrať živnú pôdou. Ďalšou prioritou sú opatrenia proti znečisťovaniu životného prostredia, čo má negatívny vplyv na kvalitu života ľudí. Preto chce Peking znížiť závislosť krajiny od uhlia a obmedziť škodlivé emisie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.