Obete z Bane Alexandra Zasiaďka si uctili minútou ticha

Baníci čakajú v miestnosti pred vstupom do bane Zasiaďko, aby pomohli nájsť telá svojich kolegov v Donecku v stredu 4. marca 2015. Foto: TASR/AP

Kyjev 5. marca (TASR) - Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhlásil dnešok dňom národného smútku za obeťami stredajšieho nešťastia v uhoľnej Bani Alexandra Zasiaďka, pri ktorom zomrelo 32 baníkov a jeden je stále nezvestný.

Porošenko oznámil, že obyvatelia Ukrajiny si uctia pamiatku mŕtvych baníkov z Bane Zasiaďka minútou ticha, ktorá sa bude držať dnes napoludnie miestneho času (11.00 h SEČ), napísal spravodajský server BBC.

Baňa sa nachádza v proruskými separatistami kontrolovanom meste Doneck na východe Ukrajiny. Žiadosť prezidenta Porošenka, aby boli na toto územie vpustené vládne záchranné tímy, povstalci odmietli.

Fotografie po výbuchu v Bani Alexandra Zasiaďka

Úrady samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) uviedli, že výbuch nastal v stredu skoro ráno v hĺbke viac ako 1000 metrov a v tom čase sa v bani nachádzalo 230 baníkov. Podľa tohto vyhlásenia detonáciu vyvolalo zmiešanie plynu so vzduchom, čo je častá príčina banských nešťastí.

V uhoľnej Zasiaďkovej bani zomrelo v roku 2007 pri explózii metánu 106 ľudí; táto nehoda bola najväčším banským nešťastím v dejinách Ukrajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.