Až 50 % domácností v SR a ČR nedokáže mesačne ušetriť viac ako sto eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/archív

Bratislava 6. marca (TASR) - Až polovica domácností v SR a ČR nedokáže ušetriť mesačne viac než 100 eur. Celá štvrtina dokonca neušetrí ani 70 eur mesačne. Tretina Slovákov a každý štvrtý Čech navyše ani presne netušia, aké presne majú finančné záväzky. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý pre UniCredit Bank realizovala agentúra DataCollect.

Až 40 % slovenských domácností a takmer polovica českých s financiami sotva vyjde bez toho, aby sa respondenti museli obmedzovať alebo naopak príliš peniaze rozhadzovali. Lepšie hodnotia svoju situáciu predovšetkým ľudia s vyšším vzdelaním. Pozitívne vlastnú finančnú situáciu hodnotí 70 % vysokoškolsky vzdelaných Slovákov. Prekvapivým zistením je fakt, že ľudia bez pôžičiek a finančných záväzkov neušetria omnoho viac ako tí, ktorí splácajú napríklad spotrebný úver, hypotéku alebo inú pôžičku.

"Banková prax ukazuje, že ľudia, ktorí už splácajú pôžičku, majú často vybudovanú istú mieru finančnej disciplíny. Preto dokážu v konečnom dôsledku ušetriť mesačne takmer rovnako ako tí, ktorí žiadny úver nesplácajú," vysvetlila hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková. Pri nízkych sumách, ktoré domácnosti všeobecne ušetria, je preto dôležitejšie voľné finančné prostriedky vhodne uložiť a zhodnocovať, než nechať peniaze ležať na bežnom účte, ako to Slováci často robievajú. V období nízkych úrokových sadzieb na sporiacich účtoch je vhodnejšie investovať ušetrené peniaze do podielových fondov alebo dlhopisov so zaujímavým výnosom. Vtedy je však potrebné sledovať zhodnotenie svojich investícií v strednodobom horizonte a nenechať sa odradiť každým výkyvom na finančných trhoch.

Zaujímavé je, že viac než tretina Slovákov a takmer každý štvrtý Čech, ktorí splácajú úver, nemajú presný prehľad o tom, koľko dlhujú. Priemerný Slovák, ktorý má požičané peniaze na úver, má pritom na spotrebnom úvere požičaných 4300 eur a Čech 220.000 korún (8023 eur). Niektorí si navyše požičiavajú aj od rodiny a známych v priemere ďalších 2000 eur, respektíve 77.000 korún. Splácanie úveru má pritom pri plánovaní finančných výdavkov v slovenských a českých domácnostiach najvyššiu prioritu u šiestich z desiatich ľudí splácajúcich akúkoľvek pôžičku. Na druhej strane sa až tretina ľudí priznáva, že sa už aspoň raz so splátkou úveru oneskorili.

Slováci sú pri splácaní úverov disciplinovaní. Ak sa vyskytnú problémy so splácaním, majú dva hlavné dôvody. Často je za tým všeobecne nepriaznivá situácia, napríklad v momente, keď klient príde o zamestnanie. V takom prípade banka odporúča, aby pred problémami neschovával hlavu do piesku, ale kontaktoval banku a začal s ňou problém okamžite riešiť.

Druhý dôvod s finančnými problémami až tak nesúvisí. Naopak, stretávajú sa s ním ľudia, ktorí si dokážu mesačne odkladať pomerne vysoké sumy a nemusia sa obzerať za každou korunou. Stáva sa, že aj veľmi bonitný klient v hektickom životnom rytme na splátku niektorého zo svojich úverov jednoducho zabudne. Má ich veľké množstvo a stráca prehľad komu, kedy a koľko má presne zaplatiť. Riešením môže byť ich refinancovanie a zlúčenie do jedného úveru s jasnou výškou a jediným termínom mesačnej splátky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.