BAJAN: Novela KDH nič nevyrieši, je populistická a v rozpore s logikou

V roku 1960 sa narodil starosta Mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 6. marca (TASR) - Novela zákona o obecnom zriadení, ktorou chce KDH zabrániť dosluhujúcim starostom a primátorom po prehratých voľbách zvolávať staré zastupiteľstvo a narýchlo schvaľovať zmluvy alebo rozpočet, nič nevyrieši. Myslí si to podpredseda ZMOS a starosta bratislavskej Petržalky Vladimír Bajan.

Podľa jeho slov, ak by novela KDH platila už teraz, zlyhala by už v sobotu 7. marca, keď budú doplňujúce komunálne voľby vo viacerých obciach na Slovensku. "Pretože podľa ich novely zákona starostovia nesmú robiť žiadne úkony až do ustanovujúceho rokovania. Čo však so životom v obciach, v ktorých sú štyri mesiace po riadnych voľbách nové voľby starostu?" pýta sa Bajan.

Starosta Petržalky súhlasí s KDH v tom, že predkladaná novela je v súlade so zákonmi. "Som ale presvedčený, že toto nestačí. Ich návrh je v súlade so zákonmi, ale v rozpore s logikou," zdôraznil Bajan a upozornil, že obec tvoria dva orgány, z ktorých by bol jeden v čase volieb paralyzovaný. "Inými slovami, starostom a primátorom by bola odobratá časť kompetencií, ktoré priamo súvisia aj s dodržiavaním platobnej disciplíny obcí. Okrem toho treba veľmi jasne zdôrazniť, že starosta nemôže bez zastupiteľstva predať ani kúsok pozemku a tiež nemôže podpísať zmluvu len tak, že si zmyslí," odkázal Bajan. Zároveň pripomenul, že ak sú potrebné zmeny v zákone o obecnom zriadení a je potrebné upraviť napríklad správanie odchádzajúcich starostov, musí sa to upraviť systémovo.

Bajan vidí v návrhu novely aj prvky populizmu. Ak chcú poslanci KDH novelizovať zákon, musia si byť vedomí toho, ako paragrafmi zastavia život v mnohých obciach," tvrdí. Podpredseda ZMOS zároveň poukazuje na prípady obcí, v ktorých sa už ďalšie volebné obdobie nikto neuchádza o kreslo starostu. Zdôraznil, že podľa tohto výkladu by terajší starostovia, ktorí nemajú komu odovzdať úrad, boli odsúdení na doživotnú funkciu, pričom by mali zákonom mimoriadne zviazané ruky. Okrem toho Bajan navrhovateľom novely vytýka, že totálne opomenuli dopady prekročenia trestnoprávnej zodpovednosti, ktorá je nad každým starostom a primátorom, teda štatutármi miest a obcí.

KDH presadzuje, aby prvé zasadnutie obecného či mestského zastupiteľstva po komunálnych voľbách malo mať charakter len ustanovujúcej schôdze so skladaním sľubu novozvolených poslancov. Kresťanskí demokrati tak chcú zabrániť praktikám, keď odchádzajúci starosta alebo primátor po prehratých voľbách zvoláva staré zastupiteľstvo a narýchlo schvaľuje zmluvy alebo rozpočet. Právnou normou sa bude parlament zaoberať už na marcovej schôdzi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.