Vláda USA žiada súd, aby zabránil zákazom manželstiev homosexuálov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Washington 7. marca (TASR) - Administratíva demokratického prezidenta USA Baracka Obamu požiadala federálny Najvyšší súd, aby zabránil jednotlivým americkým štátom zakazovať manželstvá homosexuálov. Oznámila to v piatok agentúra Reuters.

Rezort spravodlivosti USA sa obrátil na najvyššiu súdnu inštanciu Spojených štátov ako nezainteresovaná strana v štyroch súvisiacich kauzách, ktoré súd začne prerokovávať koncom apríla.

Vo svojom stanovisku ministerstvo vôbec prvýkrát priamo vyzvalo súd, aby rozhodol, že zákazy sobášov gejov a lesieb, vydávané v viacerých štátoch USA, sú v rozpore s americkou ústavou, konkrétne s ústavnou garanciou rovnakej právnej ochrany pre všetkých občanov.

"Takéto diskriminačné zákony privodzujú reálne ujmy párom rovnakého pohlavia a vysielajú jednoznačný signál, že (takéto páry) ... a ich deti sú rodiny druhej kategórie, nehodné uznania a výhod, ktoré majú zaručené páry opačného pohlavia," uvádza sa v stanovisku vydanom právnym expertom, zastupujúcim americkú vládu pred Najvyšším súdom USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.