Ženy tvoria menej ako 20 percent vatikánskych zamestnancov

Námestie sv. Petra vo Vatikáne Foto: TASR/Michal Svítok

Vatikán 7. marca (TASR) - V priebehu troch rokov sa vo Vatikáne zvýšil počet žien na pracovných pozíciách len o jedno percento. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na v piatok zverejnené štatistiky Vatikánskeho rozhlasu.

Zamestnanci Vatikánu pracujú v dvoch rozdielnych sektoroch. Prvým je správa mestského štátu Vatikán, ktorej podliehajú aj civilné inštitúcie ako Vatikánske múzeum, pošta, lekáreň či bezcolný obchodný dom. Druhými je samotná Svätá stolica, zahŕňajúca pápežské a cirkevné inštitúcie.

Zatiaľ čo v roku 2011 pracovalo v kanceláriách Svätej stolice 288 žien (17 percent), v roku 2014 ich bolo 391 (18 percent).

V inštitúciách mestského štátu Vatikán došlo k výraznejšiemu nárastu počtu zamestnankýň. V roku 2004 pracovalo v mestskom štáte 195 žien (13 percent), pričom o desať rokov neskôr ich bolo 371 (19 percent).

Pápež František sa zaviazal, že vo Vatikáne dosadí do vyšších postov väčší počet žien, no vylúčil, že by vymenoval ženu priamo do čela niektorej vatikánskej kongregácie. Vo vyšších pozíciách v pápežských radách a kongregáciách v súčasnosti pracujú len dve ženy.

Podľa informácií Vatikánskeho rozhlasu prvá žena začala pracovať pre Vatikán presne pred 100 rokmi. Anna Pezzoliová mala na starosti logistiku pápežských osláv. Do roku 1929 ženy dostávali vo Vatikáne už aj odbornejšie úlohy, vrátane vytvárania zoznamu rukopisov vo Vatikánskej knižnici.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.