Štúrove slová za slobodu nášho národa zneli aj pri Vrboveckom sedle

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 7. marca (TASR) - Na Slovanskom zjazde v Prahe, ktorý sa uskutočnil v dňoch 2.-12. júna 1848 a ktorý mal zaručiť rovnaké národné a politické práva slovanským národom Rakúsko-Uhorska, zazneli aj tieto Štúrove slová: „My Slovania zavrhujeme a bridí sa nám každé panstvo púhej sily, stavajúcej sa po bok zákonu. Zavrhujeme všetky privilégiá a nadpráva, ako i všetky politické rozdiely stavov. Žiadame bez výnimky rovnosť pred zákonom i rovnakú mieru práv a povinností pre každého. Kdekoľvek medzi miliónmi sa narodí čo len jeden rab, tam ešte pravej slobody nepoznajú.“

Po zjazde Štúr a Hurban odišli do Chorvátska a odtiaľ do Viedne, aby tam politicky a vojensky pripravili povstanie. Vo Viedni sa vytvoril dobrovoľnícky zbor a ustanovila sa Slovenská národná rada. Jej členmi boli: Bloudek, Zach a Janeček pre vojenské záležitosti, Štúr, Hurban a Hodža boli politickými vodcami.

V polovici septembra sa dobrovoľnícka výprava vydala na pochod. Tiahla z Viedne na Moravu, k západným hraniciam Slovenska.

Už v Bzenci vítalo výpravu okolo 150 dobrovoľníkov, medzi nimi mladí ľudia z Hurbanovho kraja. Potom sa výprava vydala na Veselí na Morave, Velkú nad Veličkou a Javorník k moravsko-slovenskej hranici. Tesne pred hranicou, pri Vrboveckom sedle, sa sformovala do ôsmich stotín, vojaci dostali zbrane a na čelo stotín sa postavili vojenskí velitelia.

„Bojovníci! Pozrite sa na túto otvorenú dolinu, tá nás vedie k cieľu nášmu. Za tými vŕškami, tam leží Slovensko, rodina naša, národ ubiedený, utlačený, od tisíc rokov všetkej samostatnosti pozbavený... Bojovníci! Naša úloha je pekná, veľká - národ z biedy a ničoty vytrhnúť a priviesť ho k slobode a sláve!“ Tak sa prihovoril slovenským dobrovoľníkom Ľudovít Štúr pred ich vstupom na Myjavu. Plamennú reč tam predniesol i Jozef Miloslav Hurban.

Dnes je na tomto mieste slovensko-moravského pomedzia, na kraji Poľany pod Kobylím vŕškom, tesne pri ceste osadený dôstojný pamätník. Je na ňom vytesaný citát z Hurbanovej reči, venovaný česko-slovenskému bratstvu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.