R. FICO: Vláda SR preberá kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas mimoriadneho rokovania vlády SR. Bratislava, 9. marca 2015. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 9. marca (TASR) – Vláda SR preberá kontrolu nad Vodnou elektrárňou Gabčíkovo (VEG). Informoval o tom dnes na brífingu po mimoriadnom rokovaní vlády SR jej predseda Robert Fico (Smer-SD). Štát podľa jeho slov dnes dopoludnia právoplatne vyhral na Krajskom súde (KS) v Bratislave spor so spoločnosťou Slovenské elektrárne (SE) o neplatnosť nájomnej zmluvy k VEG.

"Mám dobrú správu pre Slovensko, pretože dnes sme na mimoriadnom rokovaní vlády urobili ďalšie právne kroky, na základe ktorých môžem konštatovať, že si berieme späť do plného vlastníctva štátu a pod plnú kontrolu Vodnú elektráreň Gabčíkovo," spresnil premiér.

Fico už 4. decembra 2014 na tlačovej konferencii oznámil, že vláda SR spoločnosti SE vypovie zmluvu o prevádzkovaní VEG. Dôvodom mali byť vážne porušenia zmluvy zo strany majoritného akcionára SE, talianskeho Enelu. "Po ôsmich rokoch prevádzkovania VEG talianskou spoločnosťou Enel a sprivatizovanými Slovenskými elektrárňami sme sa rozhodli pre vážne porušenia tejto zmluvy dnešným dňom zmluvu o prevádzkovaní VEG s výkonom 720 MW vypovedať," vyhlásil vtedy premiér.

Predseda vlády vlani začiatkom decembra tiež upozornil, že v roku 2006 bola podpísaná dohoda medzi Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorý dnes spravuje Gabčíkovo, a elektrárňami o prevádzke. SE by mali podľa neho platiť vodohospodárom 5 miliónov eur ročne, ktoré sa majú použiť na údržbu vodného diela. "Toto talianska spoločnosť Enel spochybňuje. Dokonca požaduje od SR zaplatenie 43 miliónov eur naspäť, vraj za to, že nám vyplácajú tieto peniaze na základe platne podpísanej zmluvy. Dodnes platia všetky tieto peniaze len s veľkou výhradou," zdôraznil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.