Japonsko si uctilo pamiatku obetí ničivého zemetrasenia spred 4 rokov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Tokio 11. marca (TASR) - Japonsko si dnes uctilo pamiatku obetí ničivého zemetrasenia a následnej vlny cunami z marca 2011, ktoré spôsobili najväčšiu jadrovú katastrofu v dejinách krajiny, informovala agentúra DPA.

Pamätné zhromaždenia sa uskutočnili po celom Japonsku. O 14.46 miestneho času (05.46 SEČ) venovali zúčastnení obetiam symbolickú minútu ticha. Presne v tomto čase totiž pred štyrmi rokmi udrelo na severovýchode Japonska ničivé zemetrasenie.

"Nikdy nedokážeme zabudnúť na obraz desivého cunami, ktoré sme v ten deň videli v televízii," uviedol cisár Akihito počas ceremónie v Tokiu, ktorú zorganizovala japonská vláda.

Na spomienkovom obrade v japonskej metropole sa zúčastnili aj cisárovná Mičiko, premiér Šinzó Abe a pozostalí, ktorí prišli o svojich blízkych.

Ešte v polovici februára tohto roka žilo v dočasných príbytkoch približne 228.000 ľudí z oblasti katastrofy. Rekonštrukčné práce totiž prebiehajú pomaly, najmä kvôli nedostatku robotníkov a drahšiemu stavebnému materiálu.

"Mnoho ľudí, ako v postihnutých oblastiach, tak aj na miestach, kam ich evakuovali, dodnes žijú v ťažkých podmienkach," povedal počas ceremónie premiér Abe.

Po zemetrasení, prívalovej vlne cenami a následnej jadrovej katastrofe vo Fukušime z 11. marca 2011 sa dosiaľ kvôli rádioaktívnej kontaminácii nemohlo vrátiť domov približne 120.000 ľudí.

Podľa zistení národnej policajnej agentúry prírodná katastrofa za sebou zanechala v Japonsku okolo 18.500 obetí a 6150 zranených. Zemetrasenie a cunami v krajine zničili približne 403.000 domov a ďalších budov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.