Vyše 500 ľudí si dalo vyplácať dávky v nezamestnanosti zo zahraničia

Ilustračné foto Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Bratislava 23. marca (TASR) - Pri skončení zamestnania v členskom štáte Európskej únie, a tiež Nórsku, Islande, Lichtenštajnsku a Švajčiarsku, by malo dôjsť podľa koordinačných predpisov k uplatneniu nároku na dávku v nezamestnanosti v týchto krajinách, aj keď zamestnanec pochádza zo Slovenska.

Príslušné inštitúcie týchto krajín posudzujú nárok na dávku v nezamestnanosti podľa ich vnútroštátnej legislatívy a dávku klienta začnú vyplácať. Takto priznanú dávku je možné po istom čase zotrvania v krajine posledného zamestnania exportovať aj do domovskej krajiny, to znamená na Slovensko. Vyplácanie dávky klientovi v takom prípade dokončí zahraničná inštitúcia.

V roku 2014 evidovali pobočky Sociálnej poisťovne 509 žiadateľov o takýto export dávky v nezamestnanosti na Slovensko. V opačnej situácii bolo 88 žiadateľov, ktorí splnili podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti podľa právnych predpisov Slovenskej republiky a odišli do iného členského štátu Európskej únie, aby si tam hľadali zamestnanie.

TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.