Sneženie a silný vietor vystupňujú mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto, Vysoké Tatry Foto: TASR / Pavol Ďurčo

Liptovský Hrádok 30. marca (TASR) – Predpokladané sneženie a silný vietor pravdepodobne vystupňujú trvajúce mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Uvoľnenie lavín naďalej hrozí pri veľkom dodatočnom zaťažení iba mierne spevnenej snehovej pokrývky ojedinelých extrémne strmých svahov záveterných orientácií. Najmä na juhovýchodných vysoko položených tatranských svahoch sa nachádzajú nestabilné vetrom ubité snehové dosky.

Ráno bola na horách veľká oblačnosť, hmla, dážď, vo vyšších polohách slabé sneženie. Fúkal silný juhozápadný vietor, na hrebeňoch v nárazoch rýchlosťou až do 105 km/h. Teplota vzduchu sa pohybovala -6 do +3 stupňov Celzia. V uplynulých hodinách pripadlo iba vo vyšších nadmorských výškach do 5 cm vlhkého snehu.

V nižších polohách je snehová pokrývka vlhká až kašovitá, ale v najvyšších polohách Tatier sa na tvrdom premrznutom podklade môžu vyskytovať vetrom sformované snehové dosky a náveje. V zúžených miestach, žľaboch a terénnych nerovnostiach môžu dosahovať až polmetrovú hrúbku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.