VLÁDA: Majetok tvoriaci Gabčíkovo bol a ostane vo vlastníctve štátu

Letecký pohľad na plavebné komory Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros Foto: TASR/Štefan Kačena

Bratislava 15. apríla (TASR) - Majetok tvoriaci Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG) vždy bol a ostane vo vlastníctve štátu. Uvádza sa to v materiáli Úradu vlády (ÚV) SR s názvom Informácia o privatizácii Slovenských elektrární (SE) a postupe pri vypovedaní Zmluvy o prevádzke VEG, ktorý dnes prerokovala a schválila na svojej schôdzi vláda SR. Podnetom na vypracovanie informácie je uznesenie Národnej rady SR číslo 1618 z 10. marca 2015.

"Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o neplatnosti Zmluvy o prevádzke VEG dokazuje vážne pochybenia pri disponovaní s majetkom štátu. Rovnako bolo opodstatnené rozhodnutie vlády ukončiť Zmluvu o prevádzke VEG, na základe ktorého štát prevzal kontrolu nad prevádzkou vodnej elektrárne," tvrdí ÚV.

Ak je teda podľa rozhodnutia súdu Zmluva o prevádzke VEG neplatná, je podľa materiálu nesporné, že spoločnosť SE poberala podiel na výnosoch z predaja elektriny vyrobenej na VEG bez právneho dôvodu. Suma výnosov spoločnosti SE pritom za obdobie rokov 2006 až 2015 predstavujúca bezdôvodné obohatenie v hodnote približne 350 miliónov eur.

"V prípade absolútnej neplatnosti Zmluvy o prevádzke VEG nebola splnená podmienka účinnosti Dohody o usporiadaní, na základe ktorej podnik Vodohospodárska výstavba, š. p., hradil spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s., náhradu za usporiadanie vo výške takmer 5 miliónov eur ročne,"
zdôraznil Úrad vlády SR.

Na základe Zmluvy o odškodnení uzavretej 22. marca 2006 medzi Fondom národného majetku SR a spoločnosťou SE mal spoločnosti Slovenské elektrárne v určených prípadoch vzniknúť nárok na odškodnenie, ak príde k predčasnému ukončeniu Zmluvy o prevádzke VEG zo strany podniku Vodohospodárska výstavba, š. p. "Účinnosť Zmluvy o odškodnení bola naviazaná na účinnosť Zmluvy o prevádzke VEG. V dôsledku neplatnosti tejto zmluvy nemohla nadobudnúť účinnosť ani Zmluva o odškodnení, a teda na jej základe nemôže vzniknúť Fondu národného majetku SR povinnosť odškodniť spoločnosť Slovenské elektrárne."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.