Situáciu v ukrajinskej obci Šyrokyne posúdia dnes pozorovatelia OBSE

Členovia OBSE dohliadajú na zber úlomkov lietadla Boeing leteckej spoločnosti Malaysia Airlines v oblasti kontrolovanej proruskými separatistami v dedine Hrabove na Ukrajine 16. novembra 2014. Foto: TASR/AP

Kyjev 15. apríla (TASR) - Znepriatelené strany v konflikte na východe Ukrajiny sa dnes opäť navzájom obvinili z porušenia prímeria, ktoré je súčasťou dohody o opatreniach na urovnanie konfliktu na Donbase podpísanej 12. februára v bieloruskom Minsku.

Vládne sily dnes informovali, že od utorka večera do polnoci zaregistrovali 23 prípadov porušenia prímeria, pričom boli použité aj zbrane, ktoré mali byť v súlade s minským protokolom stiahnuté z demarkačnej čiary.

V Doneckej oblasti sa na pozície vládnej armády strieľalo v okolí obcí Avdejivka, Opytne a Šyrokyne, kde boli terčom ostreľovania dokonca aj pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu (OBSE). Proruské sily pritom tvrdia, že misiu OBSE a sprevádzajúcich novinárov pri obci Šyrokyne ostreľovali snajperi vládnej armády. Obec sa nachádza medzi prístavom Mariupol, kontrolovaným vládnymi silami, a Novoazovskom, ktorý obsadili proruské jednotky.

V Luhanskej oblasti bola situácia napätá v okolí obcí Ščasťa a Orechovo.

Ukrajinské sily zaregistrovali aj 22 preletov bezpilotných lietadiel, pričom jeden z dronov sa im podarilo zostreliť, informovalo dnes podľa agentúry RIA Novosti tlačové centrum vládnych jednotiek.

Proseparatistická agentúra DAN dnes uviedla, že ukrajinská armáda za posledných 24 hodín vypálila na pozície proruských jednotiek v okolí obce Šyrokyne zo samohybných diel najmenej 15 granátov s kalibrom nad 100 milimetrov.

Celkovo došlo za uplynulých 24 hodín podľa vedenia samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) k 50 prípadom porušenia prímeria, pričom druhá strana konfliktu použila tanky, obrnené vozidlá, mínomety, granátomety a ručné zbrane.

Terčom paľby z pozícií vládnych síl bolo podľa DĽR okolie letiska v Donecku, obce Šyrokyne, Spartak, Horlivka a iné. Kanonáda nad Doneckom neutíchla ani dnes dopoludnia, informovala miestna radnica.

V Luhanskej ľudovej republike (LĽR) zaznamenali 89 prípadov porušenia prímeria zo strany vládnych vojsk, informovala RIA Novosti.

Obec Šyrokyne, kde je už niekoľko dní veľmi napätá situácia, dnes navštívia predstavitelia OBSE, ako aj osobitnej komisie na implementáciu prímeria, a zástupcovia DĽR, ktorí chcú na mieste posúdiť situáciu a prešetriť informácie o pravidelnom porušovaní prímeria zo strany vládnych síl v okolí tejto obce.

Agentúra RIA Novosti okrem toho informovala, že misia OBSE konštatovala v Donbase porušenie dohody o odsune ťažkých zbraní, a to severne od Luhanska, kde na území pod kontrolou vládnych síl zaznamenali tri tanky, a juhovýchodne od Donecka, kde ležia pozície protivníka, zaznamenala tiež tri tanky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.