Tatar pomohol Detroitu k výhre, Halák inkasoval v predĺžení

Útočník Detroitu Tomáš Tatar sa teší z gólu počas prvej tretiny zápasu 21. apríla 2015 Foto: TASR/AP

New York 22. apríla (TASR) - Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar prispel asistenciou k výhre Detroitu nad Tampou Bay 3:0 v utorkovom treťom stretnutí štvrťfinále Východnej konferencie NHL. "Červené krídla" sa tak ujali vedenia v sérii 2:1 na zápasy. Tatar v 9. minúte vystrelil od mantinelu a puk pred Benom Bishopom aj s dávkou šťastia tečoval ruský útočník Pavel Dacjuk a dal svoj 41. gól v play off v kariére.

"Nedali sme im priestor, dobre sme korčuľovali a myslím, že to bol náš najlepší zápas v sérii. Toto sú Red Wings," povedal Tatar pre Detroit Free Press. Hrdinom zápasu bol 23-ročný český brankár Petr Mrázek, ktorý chytil 22 striel "bleskov" a tešil sa z prvého shutoutu v play off v kariére. Mrázek sa stal druhým najmladším brankárom Detroitu za posledných 30 rokov, ktorý v bojoch o Stanley Cup vychytal čisté konto. "Veľmi dôležité víťazstvo, vyhrali sme prvý domáci zápas. Musíme to však ešte potvrdiť," povedal zámorským médiám Mrázek, ktorý sa najviac zapotil v úvode druhej tretiny pri dlhej presilovke Tampy o dvoch hráčov. Do zostavy "červených krídiel" sa po zranení vrátil Justin Abdelkader a do štatistík sa zapísal asistenciou na druhom góle. Druhý slovenský útočník v službách Detroitu Tomáš Jurčo veľa priestoru nedostal, na ľade bol 6 minút a 49 sekúnd, z toho 2:10 v presilovke. "Pred prvým gólom mali veľkú kus šťastia, ktoré nám chýbalo a puk sa neodrazil dnu," posťažoval sa tréner Lightning Jon Cooper. Štvrtý zápas série je znovu v Detroite.

Hráči Washingtonu Capitals triumfovali na ľade New Yorku Islanders 2:1 po predĺžení a vyrovnali stav série na 2:2. Domácim na úspech nepomohlo ani 30 zásahov brankára Jaroslava Haláka. Zápas pre zranenie nedohral obranca Ľubomír Višňovský, ktorého v 6. minúte druhej tretiny tvrdo narazil útočník Capitals Tom Wilson. Oba góly v riadnom čase padli už v prvej tretine, potom Halák aj Braden Holtby "zatiahli roletu" a na ďalší zásah sa začalo až do 72. minúty. O víťazstve Capitals napokon rozhodol svojim tretím presným zásahom v tohtoročnom play off Nicklas Bäckström. Švédsky útočník od modrej čiary poslal švihom puk smerom na Haláka, ktorý mal zakrytý výhľad a puk skončil za jeho chrbtom. "Skvelú prácu odviedol Joel Ward, ktorý brankárovi zakryl výhľad. Ten gól patrí jemu," povedal Bäckström. Islanders mali opäť smolu, pretože tesne pred rozhodujúcim gólom si pri atakovaní Švéda zlomil hokejku kapitán John Tavares a nezabránil pri streľbe. "Nič podobné som ešte nezažil. Stalo sa nám v tejto sérii už tretíkrát, že si pred gólom zlomil náš hráč hokejku. Všetci boli v dobrom obrannom postavení, ale Bäckström je šikovný hráč a videl, že Johnny nemá hokejku a využil to," povedal tréner Islanders Jack Capuano. Washington získal späť výhodu domáceho prostredia, piaty duel série sa uskutoční na ľade Capitals.

O výsledku zápasu Chicago - Nashville rozhodlo až tretie predĺženie. V 101. minúte zaznamenal víťazný gól na 3:2 domáci obranca Brent Seabrook, ktorý prekonal Pekku Rinneho tvrdou strelou od modrej čiary. Blackhawks tak vedú v sérii 3:1 na zápasy a od postupu do semifinále Západnej konferencie ich delí jedna výhra. Výrazný podiel na úspechu Chicaga má aj slovenský útočník Marián Hossa, ktorý v 52. minúte vnikol do útočného pásma, v tandeme prenechal puk Brandonovi Saadovi a ten vyrovnal na 2:2. Hossa je s piatimi asistenciami najlepším nahrávačom v play off a v tabuľke produktivity mu patrí 5. miesto. Predators nastúpili bez zranených opôr obrancu Shea Webbera a útočníka Mikea Fishera. Nashville odohral najdlhší zápas v histórii klubu a prekonal duel proti Vancouveru Canucks z roku 2011, ktorý trval 94 minút a 51 sekúnd. Blackhawks odohrali najdlhší zápas v apríli 1931 proti Montrealu Canadiens, v ktorom sa rozhodlo až v čase 113:50.

Blízko k postupu sú aj hokejisti Calgary, ktorí zdolali v kanadskom derby Vancouver 3:1 a rovnako vedú aj v celej sérii. Všetky štyri góly padli v prvej tretiny. "Kosatky" vyrovnali zásluhou Henrika Sedina, ale potom už skórovali len domáci hokejisti. Víťazný gól dal český útočník Jiří Hudler. "Sme blízko, ale najťažšie je vyhrať ten štvrtý zápas a toto si stále opakujeme," povedal tréner Flames Bob Hartley. Hráči Calgary postúpili od roku 1989, kedy vyhrali Stanley Cupu, do druhého kola play off len raz. V roku 2004 sa prebojovali až do finále, v ktorom podľahli v siedmich zápasoch Tampe Bay.

O výsledku zápasu Chicago - Nashville rozhodlo až tretie predĺženie. V 101. minúte zaznamenal víťazný gól domáci obranca Brent Seabrook. Blackhawks tak vedú v sérii 3:1 na zápasy a od postupu do semifinále Západnej konferencie ich delí jedna výhra.

Hokej - 1. kolo play off NHL

štvrťfinále Východnej konferencie

DETROIT - TAMPA BAY 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly:
9. Dacjuk (TATAR, Ericsson), 47. Sheahan (Abdelkader, Zetterberg), 60. Glendening (Ericsson, Miller). Brankári: Mrázek - Bishop, strely na bránku: 21:22, 20.027 divákov
/stav série: 2:1/

NEW YORK ISLANDERS - WASHINGTON 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Góly:
20. Cizikas (Clutterbuck, Leddy) – 14. Ovečkin (Carlson, Bäckström), 72. Bäckström (Ward, Ovečkin). Brankári: HALÁK - Holtby, strely na bránku: 37:30, 16.170 divákov
/stav série: 2:2/

štvrťfinále Západnej konferencie

CALGARY - VANCOUVER 3:1 (3:1, 0:0, 0:0)
Góly:
4. Gaudreau (Wideman, Hudler), 10. Hudler (Wideman, Russel), 20. Bennett (Brodie, Colborne) – 9. H. Sedin (Edler, D. Sedin). Brankári: Hiller - Läck (21. Miller), strely na bránku: 22:29, 19.289 divákov
/stav série: 3:1/

CHICAGO - NASHVILLE 3:2 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:0, 1:0)
Góly:
14. Vermette (Rozsíval, Sharp), 52. Saad (HOSSA, Keith), 101. Seabrook (Kane, Bickell) – 12. Wilson (Ellis, Jones), 38. Neal. Brankári: Darling - Rinne, strely na bránku: 48:52, 22.014 divákov

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 33:56 0 1 1 0 4 0
Tomáš Tatar (Detroit) 15:02 0 1 1 +1 1 2
Tomáš Jurčo (Detroit) 6:49 0 0 0 0 0 0
Ľubomír Višňovský (Islanders) 7:50 0 0 0 +1 0 0
Jaroslav Halák (Islanders) 70:46 2/30 93,3

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/