Slovenskí colníci vlani zadržali falzifikáty za vyše 4,3 milióna eur

Ilustračné foto Foto: TASR/Colný úrad Nitra

Bratislava 27. apríla (TASR)- Slovenskí colníci v minulom roku zachytili 130.326 falzifikátov za viac ako 4,3 milióna eur. Išlo o napodobeniny značkových vecí, najmä textilný tovar a obuv. Finančná správa (FS) SR pripisuje niekoľkonásobné zvýšenie úspešných zásahov v porovnaní s rokom 2013 osobitnému postupu, ktorý sa od januára 2014 uplatňuje v prípade malých zásielok. V 1819 prípadoch zadržali colníci veci ešte predtým, než sa dostali na slovenský či európsky trh.

"Nárast prípadov sa týka prevažne poštových alebo kuriérom doručovaných zásielok, ktoré obsahujú najviac tri položky a ich hmotnosť nepresahuje 2 kilogramy. Zaistený tovar sa zničí, ak jeho držiteľ s tým súhlasí, súhlas oprávnenej osoby k tomu potrebný nie je. Kontaktujeme ju až potom, ak sa nám súhlas držiteľa tovaru s jeho zničením nepodarí získať, aby táto oprávnená osoba podala návrh na začatie súdneho konania," popísala postup hovorkyňa finančnej správy (FS) Patrícia Macíková.

V prípade malých zásielok takýto postup colníkom administratívne uľahčuje prácu. Uplatňuje sa najmä na poštových colných pobočkách v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach. Medzi zaistenými tovarmi sú najčastejšie hračky, textil, obuv, konfekčné doplnky a spotrebný tovar. K najrozsiahlejším nelegálnym aktivitám patria dlhodobo aj podvody s tabakom a tabakovými výrobkami. Zneužívanými značkami na domácom trhu bývajú najmä Adidas, Puma, Salomon, Burberry, Nike či Marvel. Medzi dovezenými falzifikátmi dominujú značky Tommy Hilfiger, Louis Vuitton či Burberry. Hlavným producentom porušujúcim práva duševného vlastníctva naďalej zostáva Čína, kde sa vyrába až 85 % zo všetkých falšovaných produktov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.