O väzbe bossa Róberta O. budú rozhodovať súdy v Košiciach

Archívne foto Róberta O. na súde v Košiciach. Foto: TASR/archív

Bratislava/Košice 29. apríla (TASR) - O prípadnom návrhu na vzatie do väzby Róberta O., považovaného za východoslovenského bossa, nebude rozhodovať Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a následne Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS), ale prokuratúra a súdy v Košiciach.

Róberta O. a ďalšie štyri osoby zadržali v utorok 28. apríla policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Zadržaní muži mali pôsobiť ako organizovaná skupina a vyvíjať nátlak na podnikateľov obchodujúcich s nehnuteľnosťami. Nie sú teda obvinení ako zločinecká skupina a prípad z tohto dôvodu nebude riešiť ÚŠP a ŠTS. Ak by Róberta O. zobrali do väzby, ocitol by sa v nej už po štvrtý raz. Po prvý raz bol vo väzbe v rokoch 2002 až 2003, následne od apríla 2005 do mája 2008 a naposledy od októbra 2008 do apríla 2010. TASR o tom informovali justičné zdroje.

S Róbertom O. a ďalšími 15 obžalovanými pokračuje na ŠTS v Pezinku proces už dlhých osem rokov. Bývalý Špeciálny súd (ŠS) časť zo skupiny odsúdil na začiatku februára 2009. Róberta O. vtedy senát ŠS odsúdil na doživotný trest odňatia slobody a na rovnaký trest aj ďalšieho hlavného obžalovaného Jaroslava P. Najvyšší súd SR však koncom februára 2010 na neverejnom zasadnutí zrušil tento verdikt SŠ a nariadil súdu v Pezinku, aby spojil dovtedy štyri samostatné konania voči tejto zločineckej skupine do spoločnej trestnej veci. Zároveň NS SR nariadil, aby bolo vypočutých 60 svedkov.

Odvtedy je táto súdna kauza doslova "nekonečným príbehom", keď je pravidelne niektorý zo 16 obžalovaných práceneschopný a nedá súhlas svojmu obhajcovi na konanie v neprítomnosti, alebo je zase práceneschopný niektorý z obhajcov, či sa vôbec nedostavujú svedkovia. Napríklad v tomto roku sa malo konať vo veci tri razy - v januári, vo februári a na začiatku tohto mesiaca. Dva razy sa však nedostavili dvaja obžalovaní z dôvodu práceneschopnosti a nedali spomínaný súhlas na konanie v ich neprítomnosti. Najbližšie je hlavné pojednávanie vytýčené na 3. júna.

Obžaloba bola na celú zločineckú skupinu podaná už 27. apríla 2007, keď spisový materiál mal 20 zväzkov a 7000 strán. Členovia tohto východoslovenského gangu boli obžalovaní z týchto trestných činov: zločinecká skupina, vražda, pokus o vraždu, nedovolené ozbrojovanie, výtržníctvo, vydieranie, poškodzovanie cudzej veci, obmedzovanie osobnej slobody, ublíženie na zdraví a krádež. Dovedna ide o 19 skutkov. Pôvodný súd - ŠS v Pezinku prijal obžalobu v júni 2007.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.