Dôvera talianskych spotrebiteľov v apríli klesla

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Rím 29. apríla (TASR) - Dôvera talianskych spotrebiteľov v ekonomiku sa v apríli 2015 zhoršila, a to viac, ako odborníci predpovedali. No na druhej strane nálada podnikateľov vo výrobe stúpla, už ôsmy mesiac po sebe. Informovala o tom agentúra RTTNews na základe údajov, ktoré dnes zverejnil štatistický úrad Istat.

Podľa Istatu index spotrebiteľskej dôvery v tretej najväčšej ekonomike eurozóny v apríli klesol na 108,2 bodu z marcových revidovaných 110,7 bodu. Hodnota indexu pritom v predchádzajúcich troch mesiacoch vytrvalo rástla. Analytici preto očakávali, že aj keď sa rast indexu zastaví, svoje predchádzajúce zisky skoriguje oveľa miernejšie a jeho hodnota v apríli klesne len na 110,4 bodu.

Štatistický úrad zároveň revidoval aj marcový index spotrebiteľskej dôvery smerom nadol zo 110,9 bodu, ktoré dosiahol pri rýchlom odhade, na konečných 110,7 bodu.

Ale hoci sa talianskym spotrebiteľom, ktorí sa svojimi výdavkami výraznou mierou podieľajú na výkone ekonomiky, v apríli nálada zhoršila, naopak, dôvera podnikateľov vo výrobnom sektore vzrástla.

Aprílový index dôvery podnikateľov vo výrobe stúpol na 104,1 bodu zo 103,7 bodu v marci, uviedol Istat. Odborníci pritom očakávali, že jeho hodnota mierne klesne na 103,6 bodu.

Celkový index podnikateľskej dôvery v Taliansku, ktorý odráža aj náladu podnikateľov v službách, však v apríli ukončil štvormesačné obdobie rastu a klesol na 102,1 bodu z marcových 103 bodov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.