Spotrebiteľské ceny v Španielsku sa aj v apríli znížili

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Madrid 30. apríla (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Španielsku sa aj v apríli znížili, už 10. mesiac po sebe, ale menej ako v marci a vo februári. No aj napriek miernejšiemu poklesu tieto údaje signalizujú, že štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny stále zápasí s defláciou. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Z rýchleho odhadu štatistického úradu INE vyplýva, že index spotrebiteľských cien v Španielsku sa v apríli v medziročnom porovnaní znížil o 0,6 %. To je o niečo menej ako v marci, keď klesol o 0,7 % a citeľné spomalenie po 1,1-% poklese vo februári. Aprílové zníženie cien tovarov a služieb je zároveň najmiernejšie od novembra 2014, keď tieto ceny klesli o 0,4 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien, ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Španielska v apríli medziročne klesol o 0,7 % (po 0,8-% znížení v marci a 1,2-% páde vo februári).

V medzimesačnom porovnaní sa španielske spotrebiteľské ceny v apríli zvýšili o 1 %, teda viac ako v marci, keď stúpli o 0,9 %. A harmonizovaný index v apríli vzrástol medzimesačne o 0,7 %, čo ale predstavuje spomalenie po marcovom zvýšení o 2 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.