SNS: Strategický podnik Slovenské elektrárne by mal vlastniť iba štát

Slovenské elektrárne Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 2. mája (TASR) - Štát by sa mal pokúsiť získať do svojho vlastníctva celé Slovenské elektrárne (SE), nie len 51 percent akcií. Pre TASR to vyhlásil predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Podľa SNS by mala vláda ešte raz prehodnotiť aj predaj akcií Slovak Telekomu, financie z ktorého chce údajne použiť na kúpu sedemnástich percent akcií Slovenských elektrární. Vláda by podľa Danka mala v prvom rade vyrokovať a vyriešiť s nemeckým vlastníkom Slovak Telekomu "záležitosti ohľadom roky blokovaného zisku a nevyplácania dividend".

Podľa SNS je krátkozraké získavať miliardu eur predajom akcií telekomunikačnej spoločnosti, keď blokovaním zisku prišiel štátny rozpočet o stovky miliónov.

"Peniaze mohla vláda získať osobitným zdanením, zmenou účtovných predpisov či zmenou systému účtovania nevyplateného zisku. Štát na to páky má a mal by všetko urobiť pre to, aby nevyplatené dividendy prišli do štátnej kasy," zdôraznil Danko.

SNS tiež považuje za populistický krok predaj desiatich percent akcií tzv. drobným akcionárom. Keďže štát so 49-percentným podielom nedokázal zabezpečiť roky blokované vyplácanie dividend, bolo by podľa Danka naivné domnievať sa, že sa to podarí malým akcionárom a vlastníkom ďalších 39 percent akcií.

"V tejto súvislosti považuje SNS za nesystémový krok použiť peniaze z predaja akcií Slovak Telekomu na kúpu 17 percent akcií Slovenských elektrární tak, aby mal štát v SE 51-percentný podiel. Pritom nie je stále jasne deklarované, či sa výnos z tohto predaja naozaj použije na kúpu v Slovenských elektrárňach," vyhlásil Danko.

SNS síce považuje rozhodnutie vlády "posilniť pozíciu v Slovenských elektrárňach" za pozitívny krok, ale nedostatočný. "Opäť preto apelujeme, aby vláda urobila všetko pre získanie 66 percent akcií od talianskeho Enelu; 51 percent v strategickom podniku je málo, ten musí stopercentne vlastniť štát," tvrdí predseda SNS.

"Neobstojí argument, že nie sú peniaze na kúpu všetkých akcií od Enelu. SNS už začiatkom roka vyzvala, aby sa zisk z emisie dlhopisov použil na spätný odkup akcií Slovenských elektrární. Slovensko emitovalo dlhopisy vo výške 1,5 miliardy eur, pritom záujem bol oveľa vyšší (5,5 mld). Ak sa peniaze použijú skutočne účelne, môže to pomôcť vyriešiť situáciu s vlastníctvom akcií SE," upozornil Danko.

"Inak existujú oprávnené obavy, že tak zisk z emisie dlhopisov, ako aj zisk z predaja Slovak Telekomu sa prejedia alebo populisticky použijú na tzv. sociálne balíčky, ktoré si občania vlastne zaplatia sami," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.