Hossa asistoval, Chicago zdolalo Minnesotu a v sérii vedie 1:0

Marco Scandella z Minnesota Wild (vľavo) a Marián Hossa Foto: TASR/AP

New York 2. mája (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa prispel asistenciou k výhre Chicaga Blackhawks nad Minnesotou Wild 4:3 v piatkovom prvom zápase semifinále play off Západnej konferencie NHL. Skúsený útočník asistoval Brandonovi Saadovi na úvodný gól stretnutia, ktorý padol už po 75 sekundách hry. "Čierni jastrabi" tak využili výhodu domáceho prostredia a v sérii sa ujali vedenia 1:0.

Hossa opäť potvrdil, že je jedným z najlepších brániacich útočníkov v súťaži. V 2. minúte vo vlastnom obrannom pásme obral o puk Mikaela Granlunda, v strednom pásme prihral puk Saadovi a ten po prieniku z pravej strany prekonal Devana Dubnyka v bránke Wild. Úvodný gól domácich povzbudil a v prvej tretine si vytvorili veľký tlak. Jeho výsledkom boli presné zásahy Patricka Kanea a Marcusa Krugera. Minnesota však nezložila zbrane a na vyrovnanie jej stačil osemminútový úsek v druhej tretine. Coreyho Crawforda postupne prekonali Jason Zucker, Zach Parise a Granlund.

Hrdinom zápasu sa napokon stal domáci Teuvo Teräväinen. Fínsky nováčik, ktorého tréneri v závere série s Nashvillom nechali sedieť na tribúne v pozícii náhradníka, na konci druhého dejstva prekvapil Dubnyka strelou z pravej strany klziska. V tretej tretine už diváci v United Center gól nevideli a tak sa z výhry 4:3 a vedenia v sérii 1:0 tešilo Chicago.

"Nebola to najprudšia strela, ale mieril som na bránku a padlo to tam. Som veľmi rád, že mi tréneri opäť dali dôveru a ja som mohol pomôcť tímu k víťazstvu," vyznal sa po zápase 20-ročný mladík, pre ktorého to bol prvý gól v play off kariére. Hossa celkovo strávil na ľade 16:27 min, Dubnyka ohrozil štyrmi streleckými pokusmi.

Doma zaváhal Montreal, ktorý prehral v prvom dueli semifinále Východnej konferencie s Tampou Bay 1:2 po dvojnásobnom predĺžení. Víťazný gól zaznamenal v 83. minúte Nikita Kučerov.

Úvodný duel série bol od začiatku mikrosúbojom oboch gólmanov. Domáci Carey Price i Ben Bishop v bránke Tampy si držali čisté kontá až do tretej tretiny. Ako prvý kapituloval Price, ktorého v 43. minúte svojím siedmym gólom v tohtoročnom play off prekonal Tyler Johnson. Canadiens sa podarilo vyrovnať v 55. minúte, keď duel do predĺženia poslal Max Pacioretty.

O všetkom napokon rozhodol Nikita Kučerov. Ruský útočník skóroval aj v prvom nadstavenom čase, ale rozhodcovia gól neuznali pre postavenie hráča v bránkovisku. Kučerov si napravil chuť v úvode druhého predĺženia, keď v 83. minúte využil prihrávku od Valtteriho Filppulu a strelou spoza obrancu prekvapil Pricea. "Spoluhráči si zo mňa robili srandu, že som sa stal prvým hráčom, ktorý v predĺžení strelil dva góly. Myslím, že už ten prvý mal platiť. Každopádne sme vyhrali a to je najdôležitejšie," usmieval sa po zápase šťastný strelec.

play off NHL - 2. kolo

prvý zápas semifinále Východnej konferencie

MONTREAL - TAMPA BAY 1:2 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly:
55. Pacioretty (Subban, Gilbert) - 43. Johnson (Carle, Šustr), 83. Kučerov (Filppula). Brankári: Price - Bishop, strely na bránku: 44:35, 21.287 divákov
/stav série: 0:1/

prvý zápas semifinále Západnej konferencie

CHICAGO - MINNESOTA 4:3 (3:0, 1:3, 0:0)
Góly:
2. Saad (HOSSA), 14. Kane (Richards, Vermette), 16. Kruger (Shaw, Keith), 40. Teräväinen (Sharp, Keith) - 22. Zucker (Vanek), 26. Parise (Vanek, Koivu), 30. Granlund (Parise). Brankári: Crawford - Dubnyk, strely na bránku: 35:33, 21.851 divákov
/stav série: 1:0/

Slovák v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 16:27 0 1 1 0 4 0
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty/