Banky zaznamenali v marci tohto roka rast vkladov aj úverov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 4. mája (TASR) - Slovenské banky zaznamenali v marci nárast vkladov aj úverov. Vklady súkromného sektora sa medzimesačne zvýšili o 1,1 % a medziročný rast zrýchlil o 1,3 percentuálneho bodu (p.b.) na 4,9 %. Vo svojom aktuálnom komentári to konštatujú analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

V treťom mesiaci tohto roka súkromný sektor výraznejšie pokračoval v ukladaní peňažných prostriedkov v bankách. Nefinančným spoločnostiam vzrástli vklady medzimesačne o 3,3 %, čo je približne o 350 miliónov eur. "Tento vývoj odzrkadľuje najmä vývoj v reálnej ekonomike, keď rastú tržby a exportná výkonnosť. Vývoj vkladov naznačuje rastúci trend tržieb v ekonomike," vysvetľujú analytici NBS.

Domácnostiam sa zvýšili vklady v bankách len mierne, a to medzimesačne o 0,3 %. "Reflektuje to jednak spomaľujúci sa rast nominálnych miezd, pokračovanie rastu spotrebných výdavkov, a tiež hľadanie lepších výnosov v iných formách investovania, napríklad v podielových fondoch," doplnili analytici NBS.

Banky v marci tohto roka zaznamenali aj nárast poskytnutých úverov. Súkromnému sektoru sa objem poskytnutých pôžičiek medzimesačne zvýšil o 0,8 %, medziročná dynamika sa zrýchlila o 0,3 p.b. na 7,3 %. Ako uviedli analytici, k pokračujúcemu rastu úverov súkromnému sektoru naďalej prispieva najviac sektor domácností. Výraznejšie sa zrýchlilo čerpanie úverov na nehnuteľnosti aj na spotrebu. Medzimesačný rast úverov domácnostiam tak dosiahol 1,3 %. Analytici NBS však očakávajú, že dopyt po úveroch by sa mohol v najblilžšom období zo strany spotrebiteľov stabilizovať. Dôvodom je sprísnenie úverových štandardov zo strany bánk v 2. štvrťroku tohto roka, ktoré vyplývajú z odporúčaní národnej banky. "Dokumentuje to aj pokles hodnotenia terajších veľkých nákupov a horšie očakávania budúcich veľkých nákupov v nasledujúcich 12 mesiacoch," doplnili analytici NBS. Podporiť záujem o úvery na nehnuteľnosti by mohol ďalší pokles úrokových sadzieb, ku ktorému by mohlo dôjsť vzhľadom na dodatočný pokles dlhodobejších trhových sadzieb.

V treťom mesiaci tohto roka mierne vzrástli aj úvery nefinančným spoločnostiam, medzimesačne sa zvýšili o 0,3 %. Rast zaznamenali najmä dlhodobé úvery. "Tie síce po dvoch mesiacoch poklesu vzrástli, avšak medzikvartálna dynamika zostala v 1. štvrťroku záporná. Môže to naznačovať riziko slabšieho rastu investícií," doplnili analytici národnej banky s tým, že krátkodobé úvery stagnovali.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.