Tempo rastu nemeckého priemyslu sa v apríli spomalilo

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Berlín 4. mája (TASR) - Tempo rastu nemeckého priemyslu sa na začiatku druhého kvartálu mierne spomalilo. Informovala o tom agentúra Reuters.

Index nákupných manažérov (PMI) inštitútu Markit Economics pre nemecký výrobný sektor v apríli klesol o 0,7 bodu na 52,1 bodu. Index však zostáva nad 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej expanzie.

"Motor nemeckého priemyslu v apríli zaradil nižší stupeň," uviedol ekonóm Markit Oliver Kolodseike. Napriek tomu je index na druhej najvyššej úrovni za uplynulých 9 mesiacov.

Pokles kurzu eura, ktoré v priebehu roka oslabilo voči doláru približne o pätinu, dvojako ovplyvnil vývoj v nemeckom priemysle. Na jednej strane podporil export, pretože zlacnel tovary pre zákazníkov mimo eurozónu. Na druhej strane zdražil import surovín a ďalších tovarov, čo viedlo k prvému nárastu nákupných cien od januára 2014, uviedol Kolodseike. Nemecké firmy zvýšili produkciu a znížili zásobu svojich objednávok. Nové objednávky však mierne vzrástli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.