Aktivita výrobného sektora eurozóny v apríli vzrástla

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 4. mája (TASR) - Aktivita výrobného sektora eurozóny v apríli 2015 vzrástla o niečo viac, ako naznačoval rýchly odhad. Vďačí za to najmä novým objednávkam. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Podľa spresnených výsledkov prieskumu tejto agentúry index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora eurozóny v apríli klesol na 52 bodov z marcových 52,2 bodu, a nie na 59,1 bodu, ktoré dosiahol pri rýchlom odhade.

Aprílová hodnota indexu sa tak udržala nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity daného odvetvia od jej poklesu. PMI výrobného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou už 22 mesiacov.

Z prieskumu Markit ďalej vyplýva, že spomedzi jednotlivých štátov eurozóny v apríli stúpol najstrmšie PMI výrobného sektora v Španielsku a v Írsku. Aj nemecký výrobný sektor pokračoval v raste, aj keď hodnota jeho PMI klesla na 52,1 z 52,8 bodu. Na druhej strane, aktivita francúzskeho výrobného sektora sa v apríli znížila viac, ako naznačovali predbežné výsledky. Presnejšie, francúzsky PMI v apríli klesol na 48 zo 48,8 bodu v marci, a nie na 48,4 bodu.

Podľa hlavného analytika Markit Chrisa Williamsona tieto výsledky sú signálom, že výrobný sektor eurozóny pokračuje v raste, ale tempo tohto rastu sa spomalilo, čo zrejme zmierni optimizmus z nového programu Európskej centrálnej banky a jeho vplyvu na ekonomiku. Banka totiž v marci spustila tzv. kvantitatívne uvoľňovanie, teda masívny nákup dlhopisov eurozóny, aby podporila hospodársky rast regiónu, čo mnohí vnímali ako záruku zotavovania regiónu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.