Moskvu lemujú stovky tisíc ľudí, čakajú na prechod vojenskej techniky

Ruský prezident Vladimir Putin (v strede) a jeho hostia sledujú vojenskú prehliadku pri príležitosti osláv 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny v sobotu 9. mája 2015 na Červenom námestí v Moskve. Foto: TASR/AP

Moskva 9. mája (TASR) - Stovky tisíc ľudí dnes lemujú ulice centra Moskvy, kde sa o 10. hodine tunajšieho času začala jedna z najväčších vojenských prehliadok v histórii osláv ukončenia druhej svetovej vojny.

Keďže na Červené námestie, kde sa prehliadka koná, sa dostali iba pozvaní hostia, bežní ľudia čakajú na uliciach aspoň na návrat vojenskej techniky na svoje vojenské základne.

Červené námestie bolo niekoľko dní pred konaním sa prehliadky obohnané zátarasami, za ktoré sa Moskovčania ani návštevníci nedostali. Vo štvrtok a piatok sa vodiči okrem toho museli zmieriť s uzatvoreným hlavným ťahom z Vnukovho letiska do centra ruskej metropoly. Diaľnicu uzatvárali podľa príchodu zahraničných delegácií, ktoré prilietali už vo štvrtok. Hlavný nápor však Moskva zažila v piatok poobede. V tom čas pristál na letisku aj slovenský vládny špeciál s premiérom Robertom Ficom.

Na snímke premiér SR Robert Fico počas letu do Moskvy na oslavy 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom 8. mája 2015. Foto: TASR - Martin Baumann

Na príjazdových tratiach na diaľnicu sa tvorili rozsiahle niekoľkokilometrové zápchy. Vodiči stáli vonku pri svojich autách a pofajčievali.

V okolí Červeného námestia je pristavená vojenská technika, ktorú Sovieti používali v bojoch počas druhej svetovej vojny, vrátane známeho raketometu "kaťuša". Celé mesto je vyzdobené vo farbách georgijevskej stužky - oranžových a čiernych pruhoch, ako aj plagátmi k 70. výročiu oslobodenia. Stužku - symbol víťazstva nad nacizmom v druhej svetovej vojne, majú ľudia vrátane malých detí pripevnenú na oblečení, kočíkoch, ozdobené sú nimi tiež autá.

Všade visí trojica vlajok - štátna ruská, vlajka z erbom Moskvy a kópia zástavy s kosákom a kladivom sovietskej 150. streleckej divízie, ktorá zaviala na budove Ríšskeho snemu po dobití Berlína.

Pouliční predajcovia ponúkali vojenské čiapky, ktoré nosila sovietska armáda s červenou päťcípou hviezdou. V dave je ich vidieť na hlavách množstva ľudí. Oslavy víťazstva ich momentálne zaujímajú viac ako majstrovstvá sveta v hokeji. Ako niektorí z nich povedali slovenským novinárom, oslavy výročia ukončenia druhej svetovej vojny sú pre nich najväčším národným sviatkom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.