Oslavy v Moskve: Putin v príhovore narážal na Spojené štáty

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu pri príležitosti osláv 70. výročia ukončenia II. svetovej vojny na Červenom námestí v sobotu 9. mája 2015 v Moskve. Foto: TASR/AP

Moskva 9. mája (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin povedal vo svojom prejave na vojenskej prehliadke v Moskve, že základné princípy medzinárodnej spolupráce sú stále viac ignorované - jeho kritika bola zjavne namierená proti Spojeným štátom, napísala agentúra AP.

Putin vo svojom krátkom príhovore povedal, že napriek dôležitosti medzinárodnej spolupráce "sme v minulých desaťročiach videli pokusy o vytvorenie unipolárneho sveta". Tento pojem používa Rusko na kritizovanie údajnej snahy USA o dominovanie vo svetovom dianí.

V Moskve sa dnes koná jedna z najväčších vojenských prehliadok v ruských dejinách pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe a víťazstva ZSSR nad nacistickým Nemeckom.

Po Červenom námestí v Moskve pochodujú tisíce vojakov, po prvý raz bude možné naživo vidieť aj nezahalenú novú ruskú vojenskú techniku. Najväčší záujem v uplynulých dňoch vzbudzoval nový tank T-14 Armata. Diváci budú mať možnosť uvidieť aj raketový systém RS-24 Jars. Niektoré vojenské jednotky majú oblečené uniformy a výstroj z druhej svetovej vojny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.