Policajný prezident nebude mať posilnené kompetencie

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 26. mája (TASR) - Policajný prezident nebude mať posilnené právomoci. Plénum dnes nepodporilo návrh novely zákona o Policajnom zbore od hnutia OĽaNO, ktoré presadzovalo silnejšie postavenie a viac kompetencií šéfa policajtov na úkor ministra vnútra.

Zmeny mali podľa OĽaNO minimalizovať politickú kontrolu nad Policajným zborom a jeho prezidentom. Jadrom návrhu zákona bola trojica nových ustanovení, ktoré menili súčasný politický spôsob obsadzovania funkcie prezidenta Policajného zboru.

OĽaNO tu pripomínalo, že dnes policajného prezidenta vymenúva a odvoláva vláda SR na návrh ministra vnútra. Obyčajní chceli, aby mala na nomináciu vplyv aj osobitná komisia, ktorá by bola zriadená výhradne na tento účel. Mala byť zložená zo zástupcov policajných odborov a akademickej sféry, ale aj z bojovníkov proti korupcii a zástupcov občianskej spoločnosti z radov tzv. bielych vrán.

Novela mala posilniť aj organizačné právomoci policajného prezidenta. Aj to malo pomôcť odpolitizovaniu polície a posilneniu jej nezávislosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.