Prenosné ŠPZ a jednotné poplatky pri prvom zápise auta nebudú

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 26. mája (TASR) - Možnosť prenosu tabuľky s evidenčným číslom vozidla (ŠPZ) zo starého auta toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo sa zavádzať nebude. Plénum NR SR dnes nepodporilo novelu zákona o cestnej premávke od poslancov zo SaS Jany Kiššovej a Ľubomíra Galka.

Prenos značky mal byť možný len vtedy, ak majiteľ auta nezmenil svoje bydlisko alebo sídlo do iného okresu. SaS si od opatrenia sľubovala, že ušetrí majiteľom určité finančné prostriedky v situácii, keď majiteľ predá staré motorové vozidlo a kúpi si nové. Procesne je tento návrh riešený ako možnosť rezervácie doterajšieho evidenčného čísla starého motorového vozidla najviac na päť rokov za symbolický poplatok päť eur.

SaS zároveň žiadala zavedenie pravidla, aby platnosť tzv. dočasnej značky, ktorú prideľujú predajcovia novým autám, bola nie jeden rok ako v súčasnosti, ale desať rokov. "Vzhľadom na to, že životnosť takejto kovovej tabuľky vysoko prevyšuje desať rokov, niet dôvodu obmedzovať jej platnosť na jeden rok. Uvedené desaťročné obdobie, samozrejme, neznamená, že majiteľ novovyrobeného vozidla s takouto dočasnou značkou bude môcť jazdiť desať rokov, znamená to iba, že predajca ju môže svojim zákazníkom prideľovať postupne počas desiatich rokov a nemusí ju po jednom roku odovzdávať polícii," vysvetľovali liberáli.

Novela do tretice prinášala zavedenie jednotnej sadzby správnych poplatkov pri prvom zápise držiteľa motorového vozidla bez ohľadu na výkon motora. "Máme za to, že prvý zápis držiteľa motorového vozidla je administratívny úkon rovnaký pre všetky druhy áut bez ohľadu na výkon motora a niet dôvodu diferencovať výšku správnych poplatkov do pásiem v závislosti od výkonu motora," dodali poslanci SaS.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.