Pracovné dohody budú mať naďalej výnimku pri zverejňovaní v CRZ

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 26. mája (TASR) - Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru budú mať aj naďalej výnimku a nemusia byť povinne zverejňované v Centrálnom registri zmlúv (CRZ). Plénum Národnej rady SR dnes totiž nepodporilo novelu infozákona od poslancov SaS, ktorí chceli takúto výnimku zrušiť.

Podľa liberálov súčasný právny stav umožňuje týmito dohodami zakryť dodávku viac-menej akejkoľvek služby a vyhnúť sa tak povinnému zverejňovaniu v CRZ. "Vo verejnom sektore, financovanom z verejných zdrojov, je tak vytvorené mimoriadne netransparentné prostredie, v ktorom sa dohody využívajú aj na činnosti, na ktoré majú tieto inštitúcie svoj aparát, alebo na činnosti, o ktorých zmysluplnosti možno mať oprávnené pochybnosti," upozorňovali autori návrhu.

Do takejto kategórie patrí podľa SaS najmä vypracovanie rôznych štúdií, analýz, stratégií, ktoré často svojím obsahom pripomínajú skôr plytké slohové práce s prázdnym obsahom a nulovou pridanou hodnotou. "Pre objektivitu treba spomenúť, že táto medzera v zákone nie je veľmi zaujímavá pre tzv. veľké ryby, skôr je atraktívna pre menej viditeľných nižších úradníkov, ktorí majú svojich preferovaných dohodárov," dodali liberáli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.