Martin Fedor chce nezávislú inšpekciu bezpečnostných zborov

Martin Fedor, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 26. mája (TASR) – Slovensko potrebuje zvýšiť dôveryhodnosť bezpečnostných zložiek. Myslí si to nezaradený poslanec Národnej rady SR a člen Siete Martin Fedor, podľa ktorého by sa to dalo dosiahnuť generálnou inšpekciou bezpečnostných zborov.

Inšpekcia má byť podľa neho nezávislou inštitúciou, v ktorej by boli oddelení kontrolóri od kontrolovaných.

Tá by podľa neho mala odhaľovať porušenia zákona, ale aj vnútorných predpisov ozbrojených zložiek, ako sú policajti, justičná stráž či colníci. "Neskôr možno zvážiť aj kontrolu nad spravodajskými službami a tiež vojakmi," povedal dnes na brífingu v Bratislave.

Vznik novej inštitúcie by neznamenal nárast počtu nových pracovných miest, keďže vnútorná inšpekcia už existuje na viacerých bezpečnostných rezortoch, pripomenul Fedor.

"Znamenalo by to iba presunutie existujúcich miest do novej inštitúcie, ktorá by však nepodliehala riadeniu priamo zo strany rezortu," vysvetlil.

Riaditeľa takejto inštitúcie by mal podľa neho menovať premiér alebo prezident po prerokovaní v branno-bezpečnostnom výbore parlamentu. Odvolaný by mal byť iba za prísne vymedzených podmienok porušenia zákona.

Nezávislosť inšpekcie by podľa neho mala byť podmienená aj vlastným rozpočtom. Funkčné obdobie riaditeľa by malo byť päť rokov, aby presahovalo funkčné obdobie jednej vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.