G. Csicsai neuspel s návrhom na lepšie podmienky pre malých farmárov

Gabriel Csicsai, archívne foto Foto: TASR

Bratislava 26. mája (TASR) – Poslancovi Národnej rady (NR) SR Gabrielovi Csicsaiovi (Most-Híd) sa nepodarilo uspieť v parlamente so svojím návrhom na vytvorenie priaznivejších podmienok pre podnikanie v poľnohospodárstve pre malé a stredné podniky, malých farmárov a gazdovstvá rodinného typu. Tie chcel zaviesť novelou zákona o pozemkových úpravách a zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, plénum ju ale neposunulo do druhého čítania.

Súčasnú právnu úpravu označil za diskriminačnú, pretože vylučuje začínajúcich poľnohospodárov – chovateľov zvierat bez pôdy. Veľkú časť poľnohospodárskej pôdy majú totiž dlhodobo v prenájme etablované poľnohospodárske podniky.

"Prioritou zákona bolo pomôcť malým poľnohospodárom, umožniť im prístup k základnému pracovnému prostriedku – k pôde, a práve prenájom prostredníctvom Slovenského pozemkového fondu (SPF) je pre väčšinu z nich jedinou alternatívou, ako sa dostať k pôde," zdôvodnil Csicsai. Preto považuje za dôležité, aby pri prideľovaní štátnej pôdy platili rovnaké pravidlá pre každého uchádzača.

Podľa návrhu mal byť užívateľ pozemkov od SPF, ktorému vypršala platnosť zmluvy, takým istým žiadateľom o prenájom ako nový žiadateľ. Novela zároveň odstraňovala ďalšie nedostatky dnes platnej legislatívy, ktorá podľa poslanca skresľuje podmienky výberových konaní.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.