Ohlasy po rezignácii šéfa FIFA: Svätý Blatter nás rozosmieval do konca

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter reční počas tlačovej konferencie v sídle FIFA v Zürichu 2. júna 2015. Prezident FIFA Sepp Blatter rezignoval na svoju funkciu. Foto: TASR/AP

Berlín 3. júna (TASR) – Reakcie svetových médií deň po oznámení rozhodnutia Josepha Blattera rezignovať na funkciu prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA):

Francúzsko:
Libération: "FIFA nostra. Svätý Blatter nás rozosmieval do konca. Čo si teraz myslí tých 133 šéfov zväzov, ktorí za neho hlasovali?"
Le Figaro: "Blatter teda zložil zbrane. Neuveriteľne dramatická zmena, ktorú spôsobili ďalšie odhalenia."
Ouest-France: "Prekvapujúce oznámenie malo pre futbalový svet silu bomby. Blatter sa považoval za nezničitelného, neporaziteľného a nepostrádateľného."

Veľká Británia:
The Times: "Blatterov odchod prišiel neskoro, no je dobré, že odchádza. Dôkazy amerických vyšetrovateľov evidentne potvrdili, že FIFA je skrz na skrz nakazená."

Španielsko:
El País:
"FIFA už nikdy nemôže ponúknuť možnosť na korupčné praktiky. Je potrebné zmeniť manažment a federáciu na transparentnú inštitúciu. Bude to však komplikované."
El Periódico de Catalunya: "Blatter nemal inú možnosť ako sa poddať internému a externému tlaku."
As: "Blatter povedie obchody až do mimoriadneho kongresu a voľby nového prezidenta."

Švajčiarsko:
Basler Zeitung:
"Blatterov odchod nestačí. Prezident FIFA by bol nesprávnym mužom, aby viedol federáciu do budúcnosti. No aj po ňom zostáva veľa funkcionárov s veľmi pochybnou povesťou."
Neue Zürcher Zeitung: "Špekuluje sa, že Blatter sa nevzdal pre dobro FIFA, ale kapituloval pred vyšetrovaním."
Blick: "A napokon odchádza? Robil niečo zle? Sú proti nemu nejaké dôkazy? Alebo sú to osobné dôvody?"

Rakúsko:
Die Presse:
"Na jednu vec však kritici nesmú zabudnúť. Blatter vytvoril z FIFA svetový koncern, organizáciu s ročným obratom vo výške dvoch miliárd dolárov. Blatter bol top manažér s kontaktami a zmyslom pre obchod."

Holandsko:
De Telegraaf:
"Blatter, game over! Nedotknuteľný futbalový kráľ nakoniec spadol z trónu."
De Volkskrant: "Loď, o ktorej hovoril plamenne hovoril Blatter vo svojej piatkovej reči po voľbe, napokon stroskotala."

Rusko:
Kommersant:
"Korupčný škandál má senzačné pokračovanie. Je to nepríjemná správa pre Rusko, ktoré v boji o prezidentské kreslo patrilo k jeho najvernejším spojencom."
Rossijskaja Gazeta: "Bol to blesk z jasného neba. Blattera pri niečom prichytili. Človek s jasnou mysľou nezmení v priebehu niekoľkých dní takto drasticky svoj zdanlivo neotrasiteľný postoj."
Sport Express: "Blatterov odchod je pre ruské záujmy skutočnosťou nepeíjemnou a znepokojujúcou."

Česká republika:
isport.cz (ČR):
"Nečakaný zvrat! Sepp Blatter rezignoval na post predsedu FIFA"
idnes.cz (ČR): "Blatter nečakane rezignoval. Zrejme neuniesol tlak na svoju osobu po tom, čo pred týždňom vypukol v organizácii obrovský korupčný škandál."
sport.cz (ČR): "Veľký tlak neustál. Predseda FIFA Blatter rezignoval!"

Nórsko:
Aftenposten:
"Radostný deň pre futbal, no neotvárajte ešte šampanské. Čas ukáže, či je futbal v stave sa popasovať s odpadom, ktorý v posledných týždňoch vyplával na povrch."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.