Vzniká projekt o svetoznámych Slovákoch zo všetkých oblastí činnosti

Ilustračné foto. Na snímke Angelina Jolie Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 3. júna (TASR) – Slováci a svet je nový projekt portrétov najúspešnejších Slovákov a Sloveniek vo svete. Jeho autor - spisovateľ a vedec Gustáv Murín zdôvodňuje, že v dvadsiatom roku existencie Slovenskej republiky hľadáme stopy po Slovákoch, ktorí dokázali vo svete nielen prežiť, ale aj uspieť. Ktorí v minulosti aj prítomnosti významne prispeli k rozvoju disciplín a vynikli na najvyššej úrovni.

Medzi nich patria i málo známe či širšej verejnosti úplne neznáme mená, na ktoré by sme však mohli byť hrdí. Sú z oblasti bankovníctva, hotelierstva, súdnictva, politiky, armády, aj rôzni vynálezcovia, lekári, podnikatelia, športovci, modelky, fotografi, výtvarníci a iní umelci. Vyskytujú sa vedľa známych hercov, akými sú Paul Newman, Steve McQueen, Tony Curtis, Angelina Jolie, Pola Negri, Barbora Bobuľová. Alebo vedľa Jon Bon Joviho sú Laco Déczi, Juraj Berczeller a ďalší hudobníci.

"Nie je to môj vynález. O významných Slovákoch existujú rôzne rubriky v tlači, relácie v rozhlase alebo televízii. Každý to robí po svojom. Ja chcem dať dokopy z rôznych oblasti všetky známe slovenské osobnosti, či so slovenskými koreňmi. Aj preto, aby sa najmä školská mládež o nich dozvedela," zdôvodnil Murín na utorkovej prezentácii projektu v bratislavskej Univerzitnej knižnici. Zároveň privítal niekoľkých veľvyslancov.

"Osobne poznám Sylviu Tiryaki, slovenskú politologičku a akademičku pôsobiacu na Fakulte ekonomických a administratívnych vied na Istanbulskej univerzite. Vyštudovala právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Spolu s kolegom Mensurom Akgünom založila v roku 2009 na tureckej univerzite Istanbul Kültür Universitesi výskumný inštitút Centrum pre globálne politické trendy, kde je zástupkyňa riaditeľa. Prednáša medzinárodné právo, filozofiu, ľudské práva a históriu politického myslenia," povedala veľvyslankyňa Tureckej republiky v SR Gülhan Ulutekin a ocenila tento projekt.

Aj veľvyslanec Chorvátskej republiky v SR Jakša Muljačić vyjadril potešenie, že týmto projektom spoznáme rôzne osobnosti. Pripomenul tiež tisícročné vzťahy a spojitosť našich dvoch národov. V oboch žijú menšiny, ktoré si udržiavajú svoje tradície. Obe krajiny teraz majú k sebe znovu blízko aj v spoločnosti Európskej únie.

"Imrich Lichtenfeld je tvorcom izraelského bojového umenia Krav maga. Kvôli podmienkam pre život Židov na Slovensku v roku 1940 emigroval. Jeho cesta skončila stroskotaním lode pri Grécku a do Izraelu sa dostal po dvoch rokoch, počas ktorých slúžil v Českej Légii. Stal sa hlavným inštruktorom pre zvyšovanie fyzickej kondície a bojovej prípravy Izraelských obranných síl. Zdokonalil svoju unikátnu metódu sebaobrany a boja zblízka Krav maga. Jej výnimočnosť je v tom, že to nie je útočné, ale obranné bojové umenie. Cvičia ho teraz príslušníci armády a polície. Osobne som tiež poznal vášho rodáka Arieha Kleina, ktorý zomrel nedávno 5. apríla. Robil veľmi zaujímavé suveníry, ktoré sa dávajú najvýznamnejším štátnym návštevám Izraela. Rýchlym prevozom do rakúskej nemocnice zachránil život prezidenta Rudolfa Schustera," predstavil dvoch z výberu v projekte veľvyslanec Izraela v SR Alexander Ben-Zvi.

Richard N. Lyons z Veľvyslanectva USA v SR predstavil svetoznámeho vojaka Michala Stranka, rodáka zo spišskej Jarabiny. V druhej svetovej vojne ako americký poddôstojník námornej pechoty bol veliteľ jednotky. "Slávnym sa stal vďaka záberu reportéra Associated Press Joea Rosenthala, ktorý zachytáva piatich vojakov pri vztyčovaní americkej vlajky na vrchu Suribači japonského sopečného ostrova Iwo Džima. Strank ani ostatní vojaci sa dobytia ostrova nedožili," pripomenul históriu Lyons.

"V súčasnosti je v projekte asi 120 osobnosti. Ich počet nie je limitovaný, stále pribúdajú nové mená. Teší ma, že svetové úspechy dosahujú aj mladí Slováci," povedal pre TASR Murín.

Nový televízny projekt vzniká s podporou Audiovizuálneho fondu. Podporujú ho aj Svetové združenie Slovákov v zahraničí a Matica slovenská.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.