Schäuble obvinil grécku vládnu stranu Syriza, že zavádzala voličov

Wolfgang Schäuble, archívne foto Foto: TASR/AP

Berlín 3. júna (TASR) - Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble obvinil grécku vládnu stranu Syriza, že zavádzala voličov pred januárovými voľbami, keď im sľubovala udržanie Grécka v eurozóne aj bez reforiem. Informovala o tom agentúra Reuters.

Schäuble v rozhovore pre týždenník Wirtschaftswoche uviedol, že Európa je založená na vzájomnej dôvere a politici musia voliť citlivý prístup. A práve preto sú rokovania s Gréckom také namáhavé. Pripomenul tiež, že Syriza vo voľbách zvíťazila preto, lebo presviedčala Grékov, že existuje jednoduchšia cesta, ako zostať v eurozóne - cesta bez veľkých reforiem, ktorých zavedenie je v skutočnosti v záujme samotného Grécka.

Jeho slová zrejme nepomôžu zmierniť napätie medzi Aténami a ich veriteľmi, ktorí sa snažia nájsť kompromis a dosiahnuť dohodu o uvoľnení zvyšných 7,2 miliardy eur zo záchranného balíka.

Nemecký minister na záver skonštatoval, že grécka vládna strana možno nemala dávať voličom také sľuby.

Syriza pritom dnes pohrozila, že Atény prestanú Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splácať dlh. Grécko bez vyhliadok na dohodu s veriteľmi v spore o riešenie dlhovej krízy v piatok neuhradí MMF splátku dlhu, uviedol dnes hovorca parlamentného klubu strany Syriza Nikos Filis pre televíziu Mega TV. "Ak nebude existovať perspektíva, že sa do piatka (5.6.) alebo do pondelka (8.6.) dohodneme, nezaplatíme."

Atény musia do piatka MMF vrátiť 300 miliónov eur. Celkovo musia počas júna splatiť fondu 1,6 miliardy eur zo záchranného úveru.

Grécky premiér Alexis Tsipras má dnes namierené do Bruselu, kde sa stretne s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom v snahe dosiahnuť dohodu o pomoci skôr, ako Aténam dôjdu peniaze.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v tejto súvislosti pre denník Bild povedal, že otázka reforiem nie je bojom o moc, ale Grécko má svoje povinnosti voči európskym štátom, ktoré mu poskytli toľko pomoci.

Grécko dlhuje svojim veriteľom celkovo 320 miliárd eur, z toho 65 % z tejto sumy krajinám eurozóny, ďalej MMF a 8,7 % Európskej centrálnej banke.

Veritelia v utorok (2.6.) načrtli širšiu osnovu dohody, ktorá by mohla ukončiť viac ako štyri mesiace rokovaní s novou gréckou vládou. Tá ale v noci na utorok poslala veriteľom vlastný komplexný plán reforiem, ktorý podľa Atén vychádza z "reality". Tsipras už predtým naznačil, že v otázke úsporných opatrení neustúpi.

Podľa Dimitrisa Stratulisa, štátneho tajomníka gréckeho ministerstva sociálnych vecí, veritelia by mali rešpektovať záväzky gréckej vlády. A dodal, že jej reformný plán je kompatibilný so sľubmi strany Syriza.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.