Kiska nechce robiť pri garážach rozhodcu, Pellegrini sľúbil ochranu

Prezident SR Andrej Kiska (druhý vpravo) spoločne s predsedom Národnej rady SR Petrom Pellegrinim (vľavo) si prezreli výstavbu garáží na Bratislavskom hrade. Bratislava, 3. júna 2015 Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 3. júna (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska nevie povedať, či garáže pod Bratislavským hradom treba alebo nie. Požiadal však predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby pamiatky ochránil. Ten tvrdí, že výstavba garáží nijako nálezy neohrozuje a parlament robí všetko pre to, aby pamiatky neboli poškodené.

Výstavba garáží znepokojuje občianskych aktivistov, ktorí sú presvedčení, že ohrozuje archeologické nálezy. Volajú po ich ochrane, ľudia sa v tejto súvislosti obrátili aj na prezidenta Kisku. Ten sa dnes stretol s Pellegrinim. "Nie som ani plánovač, ani stavebný inžinier, aby som robil rozhodcu, či sú tu potrebné ďalšie garáže alebo nie. Vypočul som si všetky argumenty, ale nebudem v tomto smere robiť rozhodcu," vyhlásil po stretnutí a prehliadke staveniska na hrade Kiska.

Z výstavby garáží na Bratislavskom hrade. Bratislava, 3. júna 2015 Foto: TASR/Michal Svítok

Dodal, že Pellegriniho požiadal, "aby urobil všetko, čo sa dá, aby sa naša história zachovala". Šéf parlamentu má podľa prezidenta viesť dialóg nielen s odborníkmi, ale aj so širokou verejnosťou. Treba podľa neho urobiť všetko pre to, aby sme aj za 10 či 20 rokov boli na hrad a pamiatky na ňom hrdí. "A aby sme nemuseli skonštatovať, že sme urobili jednu obrovskú chybu. Platí tu trikrát merať a raz strihať," odkázal Pellegrinimu.

Kiska zároveň zdôraznil, že ľudia na Slovensku si vážia kultúrne pamiatky a svoju históriu. Zdôraznil, že starostlivosť o pamiatky nie je len prejavom kultúrnosti našej krajiny. "Má aj praktický význam, pretože dokáže pritiahnuť turistov. Naša krajina tento potenciál turistického ruchu nevyužíva dostatočne," poznamenal.

Predseda parlamentu trvá na tom, že národná rada robí všetko preto, aby žiadna z pamiatok, ktoré boli nájdené, nebola výstavbou akéhokoľvek podzemného objektu poškodená. "Podzemný objekt nijakým spôsobom nezasahuje a nepoškodzuje nálezy, ktoré sa v areáli hradného paláca našli. Urobíme všetko pre to, aby pamiatky, o ktoré ide všetkým, neboli dotknuté a boli prezentované najmodernejším spôsobom, ako sa parí na modernú krajinu, akou je Slovensko," zopakoval Pellegrini.

Hlave štátu prezentoval aj posledný stav a plány prezentácie nálezov. "Budú veľmi dobrou formou prístupné verejnosti a každý sa bude môcť ku všetkým nálezom, ktoré sa tu našli, dostať," avizoval. Parlament sa podľa neho dohodol aj so Slovenským národným múzeom, že dve podlažia podzemnej stavby by mali v budúcnosti slúžiť ako lapidárium, kde by sa prezentovali aj skúmali všetky nálezy z areálu.

Pokiaľ ide o dialóg s odborníkmi a verejnosťou, podľa Pellegriniho prebieha, ale občas sa vedie ťažko. Uvítal však 16-hodinové grémium, ktoré podľa Pellegriniho potvrdilo, že podzemnú stavbu treba dokončiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.