Európske rozvojové dni 2015 sú zamerané proti chudobe

Jean-Claude Juncker, archívne foto Foto: TASR/AP Photo

Brusel 3. júna (TASR) - Dnes sa v Bruseli začína dvojdňové európske fórum o celosvetovom rozvoji a spolupráci. Na podujatí známom ako Európske rozvojové dni (ERD) sa stretne okolo 5000 účastníkov s cieľom nájsť praktické riešenia na niektoré najpálčivejšie problémy sveta.

Európska komisia (EK) pripomenula, že ročník 2015 Európskych rozvojových dní (ERD 15) sa koná v kritickom čase pre budúcnosť tejto planéty, keď sa majú prijať kľúčové rozhodnutia o následných opatreniach na dosiahnutie miléniových rozvojových cieľov - na konferencii o financovaní rozvoja v júli a na Valnom zhromaždení OSN v septembri. V decembri v Paríži sa zas očakáva prijatie nových ambicióznych cieľov na boj proti globálnemu otepľovaniu.

"Toto je okamih, kedy sa medzinárodné spoločenstvo musí rozhodnúť: teraz alebo nikdy!", vyhlásil v tejto súvislosti predseda EK Jean-Claude Juncker. Zdôraznil, že v záujme celej našej planéty a jej obyvateľov nastal čas, aby sme prijali "odvážne rozhodnutia pre nasmerovanie sveta na cestu udržateľného rozvoja a raz a navždy odstránili chudobu".

Európske rozvojové dni sú hlavným podujatím v rámci Európskeho roku rozvoja, ktorého motto "Náš svet, naša dôstojnosť, naša budúcnosť", sa premieta do hlavných tém tohto bruselského fóra.

K diskusii na ERD 15 prispeje viac ako 500 rečníkov, expertov, ľudí z praxe a tvorcov rozhodnutí. Okrem šéfa exekutívy EÚ na fóre vystúpi Melinda Gatesová, spoluzakladateľka Nadácie Billa and Melindy Gatesovej, Jej Veličenstvo belgická kráľovná Mathilde, predseda 69. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN Sam Kutesa, predseda vlády Bhutánskeho kráľovstva Tshering Tobgay či zakladateľ a výkonný riaditeľ Nemocnice Panzi a laureát Sacharovovej ceny za rok 2014 za slobodu myslenia Denis Mukwege z Konžskej demokratickej republiky.

Eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica spolu s Melindou Gatesovou oznámia nové opatrenia na riešenie globálneho problému podvýživy. Komisár Mimica dnes podpíše aj partnerstvo o prehĺbení regionálnej integrácie s piatimi regionálnymi organizáciami z východnej a južnej Afriky.

Účastníci z viac ako 140 krajín, ktorí zastupujú 1200 organizácií, budú mať príležitosť diskutovať o tom, ako možno zabezpečiť dlhodobo udržateľný rast a vybudovať spoločnú víziu univerzálnych a základných práv, ako aj ukázať, že premyslená politika môže zlepšiť život miliónom ľudí.

Pre ERD 15 bolo vybraných 14 mladých ľudí z celého sveta, aby sa zúčastnili na rôznych stretnutiach v rámci tohto podujatia. Je to súčasť súťaže budúcich lídrov, ktorá poskytne mladým odborníkom platformu na vyjadrenie ich názorov, aká by mala byť podoba budúcej rozvojovej politiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.