Rast britského sektora služieb sa v máji prudko spomalil

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 3. júna (TASR) - Rast britského sektora služieb sa v máji prudko spomalil. To signalizuje, že nedávne ochladenie ekonomiky môže trvať dlhšie, ako odborníci pôvodne predpokladali. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa najnovšieho prieskumu spoločností Markit a CIPS index nákupných manažérov (PMI) z britského sektora služieb, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity širokej škály firiem, od bánk po malé opravovne, sa v máji prepadol na 56,5 bodu z aprílových 59,5 bodu.

Májový PMI tak dosiahol najnižšiu hodnotu od decembra 2014, ale stále sa drží pomerne vysoko nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity v danom odvetví od jej rastu. No zároveň medzimesačný pokles PMI bol najstrmší od augusta 2011.

Podľa odhadu Markit sa výkon britskej ekonomiky v 2. štvrťroku zvýši len o 0,4 % v porovnaní s prvými tromi mesiacmi roka, keď medzikvartálne vzrástol o slabých 0,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.