Slovensko zažilo prvú tropickú noc

Ilustračná snímka Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 4. júna (TASR) - Dnešná noc bola na Slovensku prvou tropickou v tomto kalendárnom roku. Na meteorologickej stanici Bratislava - letisko dosiahla teplota 20,7 stupňa C. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Tropickou nocou meteorológovia označujú takú, počas ktorej neklesla minimálna teplota vzduchu pod 20 stupňov C. Vlani ju ústav SHMÚ zaznamenal už 23. mája na meteorologickej stanici Piešťany. Tropická noc dokonca predbehla tropický deň. V Piešťanoch bol vlani až v júni.

Dnešná tropická noc na bratislavskom letisku je najskorším dátumom tropickej noci na tejto meteorologickej stanici. "Zároveň je to aj najvyššia hodnota na tento deň v rámci celého Slovenska," doplnil SHMÚ.

Dňa 4. júna bola prvá tropická noc zaznamenaná aj v roku 1981 na meteorologických staniciach Bratislava – Koliba, Hurbanovo a Piešťany a v roku 2011 v Košiciach.

Najskôr sa tropická noc vyskytla na Slovensku 5. mája 1977. Teplota vzduchu 20 stupňov C bola vtedy prekonaná na meteorologickej stanici Orechová na Východnom Slovensku.

Naopak, najneskôr bola tropická noc v roku 1991 - až 30 septembra. Minimálna teplota vzduchu prekročila hranicu 20 stupňov C na troch meteorologických staniciach - v Trenčíne, Topoľčanoch a Kuchyni.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.