Feministická organizácia v Číne pre tlak úradov ukončila svoju činnosť

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Peking 5. júna (TASR) - Jedna z čínskych organizácií na ochranu práv žien ukončila svoju činnosť kvôli sústredenému a rastúcemu tlaku úradov. Tlak zrejme súvisí s tým, že feministická organizácia Wej-č'-ming je spätá s päticou aktivistiek, ktorých zatknutie na jar malo veľký ohlas v zahraničí, informovala dnes agentúra AP.

Organizácia Wej-č'-ming bojovala proti diskriminácii žien na trhu práce, proti domácemu násiliu a obťažovaniu žien vo verejnej doprave. Vlani v novembri sa angažovala aj v prípade, keď skupina žien podala trestné oznámenie na kulinársky inštitút prijímajúci na pracovné pozície výlučne mužov.

Wu Žung-žung, zakladateľku organizácie Wej-č'-ming, a štyri ďalšie aktivistky zatkla polícia v marci, krátko pred Medzinárodným dňom žien, keď vo viacerých čínskych mestách plánovali rozdávať propagačné materiály proti sexuálnemu obťažovaniu. K ich zatknutiu došlo v čase výročného zasadnutia čínskeho parlamentu, keď je čínske vedenie obzvlášť citlivé na akékoľvek prejavy kritiky.

Po zadržaní pätice žien polícia vypočúvala aj dobrovoľníčky, ktoré pracovali pre organizáciu Wej-č'-ming, a zhabala im počítače a mobily.

Tieto reštrikcie spôsobili, že pobočka organizácie v meste Chang-čou, v ktorej vlani v auguste pracovalo šesť zamestnancov a sto dobrovoľníkov, musela postupne utlmovať činnosť, lebo mnohí dobrovoľníci nedokázali znášať tlak úradov, uviedla Wu Žung-žung pre agentúru AP. Vysvetlila, že v dôsledku toho ubudli aj projekty a tým aj príjmy, takže organizácia nemala dostatok financií na nájomné. Wu sa okrem toho sťažovala, že čínske úrady brzdili činnosť organizácie aj tým, že bránili vo vstupe na čínske územie aktivistkám z Hongkongu.

Marcové zadržanie piatich aktivistiek kritizovali vlády cudzích štátov, ľudskoprávne skupiny a mnohí jednotlivci vrátane americkej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej.

Zadržané ženy prepustili po 37 dňoch bez toho, aby vyšetrovatelia voči nim vzniesli obvinenia. Ženy sú naďalej považované za podozrivé. Zahraničné vlády a ľudskoprávne organizácie vyzvali čínske úrady, aby vyšetrovanie proti nim zastavili. Čínske ministerstvo zahraničných vecí však uviedlo, že ide o vnútornú záležitosť Číny a žiadalo nezasahovať do kauzy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.