Pápež František pricestoval na jednodňovú návštevu Bosny

Pápež František pricestoval na jednodňovú návštevu Bosny 6. júna 2015. Foto: TASR/AP Photo

Sarajevo 6. júna (TASR) - Pápež František pricestoval dnes do bosnianskej metropoly Sarajevo, prinášajúc so sebou výzvu na trvalé zmierenie 20 rokov po tamojšom občianskom konflikte.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Ide o tretiu pápežskú návštevu tejto krajiny od jej odtrhnutia sa od bývalej Juhoslávie a vypuknutia občianskej vojny, ktorá si v rokoch 1992-95 vyžiadala 100.000 obetí na životoch.

Bosna stále zostáva rozdelená pozdĺž etnických a náboženských hraníc, napriek tomu nasleduje príklad ostatných postjuhoslovanských republík v snahe o integráciu do západných štruktúr Európy.

"Sarajevo je nazývané Jeruzalemom Západu. Je to mesto veľmi odlišných etnických a náboženských kultúr. Vo svojich dejinách si dosť vytrpelo, dnes je však na peknej mierovej ceste. Uskutočňujem túto návštevu preto, aby som o tom hovoril - ako o symbole mieru a modlitby za mier," uviedol František pre novinárov.

Jeho návšteva prichádza iba niekoľko dní po tom, ako vstúpila do platnosti prelomová dohoda s EÚ o užších vzťahoch s Bosnou, čo je prvým krokom k členstvu v tomto združení.

Očakáva sa, že pápeža privíta na omši na sarajevskom štadióne Kosevo niekoľko desiatok tisíc veriacich.

Katolíci, ktorých väčšinu tvoria etnickí Chorváti, predstavujú približne 15 percent z 3,8 milióna obyvateľov Bosny. O spravovanie krajiny sa delia s bosniackymi Moslimami a pravoslávnymi Srbmi v rámci mierovej dohody z roku 1995.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.